Reklama

Ponad pół miliona euro dofinansowania dla poznańskiego "Kina bez barier"

fot. CK Zamek
fot. CK Zamek

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zwiększenie dostępności filmów, związane z tym tematem badania, warsztaty i pokazy w pięciu kinach europejskich.

Ogromne dofinansowanie otrzymało działające w CK Zamek "Kino bez barier". Jak przekazano, dzięki dofinansowaniu - 560 tys. euro z programu Audience Development & Film Education Kreatywnej Europy, klaster media - "Kino bez barier" zagości w Cinema Elvire Popesco w Rumunii, w ASFK - Asociacia Slovenskych Filmovych Klubov w Słowacji, w Kulturni dom Cerknica w Słowenii oraz w TISZApART MOZI w Węgrzech.

"Przyznane środki pozwolą nam nie tylko upowszechniać model dostępnej kultury filmowej w 4 krajach partnerskich, ale również realizować repertuarowe pokazy w ZAMKU w latach 2024-2026 zapewniając ciągłość projektu na kilka lat co w inicjatywach społecznych jest niezwykle ważne" - mówi Jakub Walczyk, kierownik Działu Projektów Społecznych CK Zamek.

"Oprócz tego "Kino bez barier" ruszy w objazd po Wielkopolsce, a publiczność poznańska doczeka się swojego święta, bo w ramach projektu przewidujemy także dwie edycje przeglądu filmowego. To będzie kilkudniowe, dostępne święto kina" - dodaje Joanna Stankiewicz z Działu Projektów Społecznych CK Zamek.

Jak przekazano, pieniądze zostaną przeznaczone na badania dotyczące kwestii dostępności w czterech europejskich kinach partnerskich, a także warsztaty na temat dostępnej kultury filmowej dla ich pracowników i pracowniczek. Ekipa "Kina bez barier" zorganizuje również pokazy dostępne w pięciu kinach europejskich oraz w różnych miejscach Wielkopolski. Dofinansowanie pozwoli też przystosować kolejne europejskie filmy dla osób z niepełnosprawnościami - poprzez stworzenie audiodeskrypcji, napisów i tłumaczenia na polski język migowy, nie tylko w Polsce, ale również u partnerów.

To kolejne dofinansowanie, jakie trafiło do poznańskiej placówki. Wcześniej dotację (90 tys. euro) na kontynuację i rozwój projektu "Kino bez barier" przyznała Europa Cinemas.
"Kino bez barier" to repertuarowe dostępne pokazy filmowe, które oglądać można w każdy wtorek i czwartek w Kinie Pałacowym. Wszystkim filmom towarzyszy audiodeskrypcja i napisy w języku polskim. Czwartkowe seanse (z wyjątkiem wakacyjnych) są tłumaczone na polski język migowy.

Pokazy cieszą się ogromną popularnością, bilety na nie można rezerwować w kasie CK Zamek (nr tel. 61 64 65 26). Więcej informacji i repertuar można znaleźć na stronie: kinopalacowe.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
53.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro