Reklama

Uchodźcy w naczepie ciężarówki, która przyjechała do Lubonia. Skąd się w niej wzięli?

fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Znanych jest więcej szczegółów.

Już w piątek pisaliśmy na epoznan.pl o akcji służb w podpoznańskim Luboniu. Na terenie jednej z firm doszło do niecodziennego zdarzenia - w naczepie ciężarówki, która dotarła do miasta znaleziono 8 osób. Szybko okazało się, że to uchodźcy. Interweniowali policjanci i strażnicy graniczni.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W poniedziałek więcej informacji w tej sprawie przekazuje Nadodrzański Oddział Straży Granicznej. Żadna z ośmiu osób znajdujących się w naczepie nie posiadała dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w naszym kraju. - Wśród ośmiu dorosłych migrantów były trzy kobiety z Etiopii i Sierra Leone oraz pięciu mężczyzn z Erytrei, Nepalu i Etiopii. Przekazani obcokrajowcy oświadczyli, że weszli niezauważenie do części ładunkowej pojazdu na jednym z rumuńskich parkingów, gdzie kierowca właśnie odpoczywał. Samochód ciężarowy jechał z towarem z Turcji do jednej z lubońskich firm - podaje SG.

- Policjanci przekazali cudzoziemców wraz z wnioskami o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie zobowiązania ich do powrotu. Dokonane sprawdzenia potwierdziły, że cudzoziemcy nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce, a co za tym idzie, przebywają w naszym kraju wbrew przepisom - dodaje.

Postępowanie już wszczęto. Cała ósemka trafiła do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, gdzie oczekują na potwierdzenie ich tożsamości oraz wydanie decyzji o konieczności opuszczenia Polski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.19 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro