Reklama
Reklama

Poznańscy piloci F-16 intensywnie trenują przed wtorkowymi wydarzeniami

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

Jak już zapowiadaliśmy, samoloty z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego wezmą udział w tegorocznych obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie.

"Załogi F-16 szkołą się do zadań i zgrywają do Wielkiej Defilady Silna Biało-Czerwona Przygotowanie - lot - obsługa" - czytamy w dzisiejszym wpisie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.Wydarzenie rozpocznie się w dniu święta Wojska Polskiego. O godzinie 14:00 ruszy wielka defilada na Wisłostradzie w Warszawie. "Zapraszam, żeby podziękować żołnierzom za ich służbę, żeby poczuć dumę z tego, jak rozwija się Wojsko Polskie. Zapraszam na defiladę pod hasłem Silna Biało-Czerwona" - mówił kilka dni temu minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z dziennikarzami.

Szef MON zaznaczył, że będzie można zobaczyć na niej sprzęt, który w ostatnich tygodniach dotarł na wyposażenie Wojska Polskiego. Sprzęt kupowany w ostatnim czasie, zarówno w przemyśle polskim jak i zagranicznym trafia głównie do jednostek, które znajdują się na wchodzie Polski. Pierwszy raz zaprezentują się samoloty FA50, które Polska kupiła od koreańskiego przemysłu zbrojeniowego. "Na defiladzie będą FA-50, już z biało-czerwoną szachownicą, oczywiście F-16, śmigłowce Black Hawk, będą AW 101, które wkrótce trafiają na wyposażenie Wojska Polskiego. Będą też F-35 - na razie jeszcze sojusznicze, amerykańskie. Już w przyszłym roku będą z biało-czerwoną szachownicą" - wymieniał minister.

Jak już zapowiadaliśmy, podczas defilady zaprezentuje się też 4-5 myśliwców F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Wystartują w tym dniu z lotniska z Łasku. Poznańskie samoloty będą wśród 92 statków powietrznych, których udział zapowiedziano w wydarzeniu. "Będzie to przelot pojedynczych rozbudowanych formacji, ale na całość złoży się aż tyle statków powietrznych. Będziemy mogli zaobserwować na niebie wszystkie samoloty i śmigłowce, jakie aktualnie używają nasze siły zbrojne, jak również samoloty wojsk sojuszniczych. Na przykład nasze F-16 będą leciały w parze z tankowcem KC-135, który często można zobaczyć w strefach nad Polską, kiedy nasze F-16 się tankują" - zapowiadał kilka dni temu w rozmowie z Radiem Poznań kapitan Robert Filipczuk, oficer prasowy 31 BLT.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
8.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro