Reklama
Reklama

4 czerwca: pamiętaliśmy!

W czwartek minęło dwadzieścia lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów po II Wojnie światowej. W całym kraju odbywały się obchody tej rocznicy. W Poznaniu odprawiona została msza za ojczyznę a pod pomnikiem Czerwca 56 złożono kwiaty.

W całym kraju odbyły się obchody 20 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. W Poznaniu było skromnie. Wszystko zaczęło w kościele Ojców Dominikanów.

To właśnie kościół była dwadzieścia lat temu symbolem. Według poznaniaków nie tylko jednoczył wiernych, ale także chronił i dawał nadzieję. Dziś większość poznaniaków zauważa zmiany w kościele, jednak nie na lepsze. Świadczą o tym pustki podczas mszy świętych. Według wiernych, kościół sam sobie szkodzi.

Kolejnym symbolem wyzwolenia jest dla poznaniaków Pomnik Czerwca '56. Dla innych takim wyjątkowym miejscem w latach 80tych był Zamek. To tu swoją siedzibę miał Komitet Obywatelski.

Jak przyznają uczestnicy obchodów 20 lat temu ludzie do wyborów szli z nadzieją na zmiany. Dziś chęć do uczestnictwa wyborach jest o wiele mniejsza. 7 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Taka postawa nie wróży dobrej frekwencji.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro