Reklama

Fałszywe recepty z wykorzystaniem danych poznańskich lekarzy. "Hakerzy włamali się na ich konta"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Parentingupstream z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Parentingupstream z Pixabay

Sytuacja wyszła na jaw przypadkiem.

Jak opisuje "Gazeta Wyborcza", jeden z lekarzy dowiedział się o sprawie, gdy jego pacjent zarzucił mu, iż wypisuje e-recepty za pieniądze. "Wszystko wskazuje na to, że hakerzy włamali się na konta lekarzy, a potem wykorzystywali ich dane w sposób przestępczy" - mówi lek. Marcin Karolewski, rzecznik praw lekarza z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej (WIL).

Jak wstępnie przekazano, w proceder może być wmieszanych nawet kilku psychiatrów i specjalistów medycyny paliatywnej z Poznania i okolic. Lekarze zgodnie twierdzą, że nie mieli pojęcia o całej sytuacji. Wielkopolska Izba Lekarska poinformowała, że powiadomiła już o sprawie Ministerstwo Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości i Główny Inspektorat Farmaceutyczny, a także Naczelną Izbę Lekarska.

Prezes WIL w rozmowie z "Gazetą" zaznaczył, że choć skradzione certyfikaty zostały przez informatyków zablokowane, nadal fingowane recepty były wystawiane w sieci. "To pokazuje, jak fatalnie działa system" - podkreślił Karolewski.

Sprawa została zgłoszona do prokuratury. "Zawiadomienie dotyczy wprawdzie jednego lekarza. Ale przekazaliśmy również informacje na temat innych osób zamieszkanych w tę sprawę, by można było rozszerzyć śledztwo" - mówi prezes WIL.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
16℃
Poziom opadów:
11.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro