Reklama
Reklama

Pierwszy taki pociąg wyjechał na wielkopolskie tory

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

8 sierpnia Koleje Wielkopolskie włączyły do eksploatacji pierwszy pociąg hybrydowy.

Hybrydowy Zespół Trakcyjny Impuls 2 typu 36WEh - zmodyfikowany pojazd 36WEhd, który został wyposażony w dwusystemowy (hybrydowy) napęd został dziś oficjalnie zaprezentowany. Jak przekazano, pozwala on na jazdę zarówno pod trakcją elektryczną, jak i na trasach niezelektryfikowanych, dzięki silnikowi spalinowemu.

"Jesteśmy dumni z tego, że możemy pochwalić się zmodyfikowanym pojazdem Kolei Wielkopolskich"- powiedział Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego "Z tego miejsca pragnę podziękować i pogratulować zarządowi spółki Koleje Wielkopolskie" - dodał.

Prezentacja zmodyfikowanego pojazdu, nazwanego "Impulsem" jest efektem wspólnych starań Spółki Koleje Wielkopolskie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

"Nowatorski Impuls to pierwszy polski pojazd szynowy, który posiada zarówno napęd elektryczny, jak i spalinowy" - powiedział Marek Nitkowski, prezes zarządu spółki Koleje Wielkopolskie "Zastosowanie innowacyjnej technologii sprawia, że funkcjonalność i zakres zastosowania pojazdu znacznie wzrasta. W zależności od potrzeb, pojazdy hybrydowe będą mogły obsługiwać wszystkie siedemnaście odcinków linii, po których kursują nasze pociągi" - dodaje.

Pozostałe pojazdy 36WEhd zostaną zmodyfikowane do końca 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro