Reklama
Reklama

PKP będzie remontować kolejne dworce. Także w Poznaniu i regionie

fot. Google Street View
fot. Google Street View

W ramach pierwszej odsłony programu wyremontowanych zostanie łącznie 200 dworców, a w ramach drugiej podobny los spotka 150 obiektów.

PKP w ramach Programu Inwestycji Drogowych przebudowują dworce kolejowe w Polsce. Pierwsza odsłona tego programu trwała w latach 2016 - 2023 i w naszym województwie objęła m.in. remonty dworców w Opalenicy, Dworca Zachodniego i Dworca Garbary w Poznaniu, dworca w Kobylnicy czy w Trzemesznie. Koszt prac w całym kraju to ponad 3,1 mld złotych. - Dzięki realizowanemu od 2016 roku programowi już 82 lokalizacje w całej Polsce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 na etapie projektowania i przygotowania - wyjaśnia PKP.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Ale to nie koniec. W latach 2024 - 2030 kolejarze chcą przeprowadzić 150 podobnych inwestycji za łącznie 4,4 mld złotych. - Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych obiektów ujętych w nowej edycji programu, to między innymi wymiana pasażerska, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi. Wśród obiektów poddanych analizie, w ramach przygotowania kolejnej edycji programu, ponad 130 stanowią obiekty zabytkowe - dodaje.

Jakie dworce w Wielkopolsce doczekają się remontu? Lista jest długa. Będą to obiekty w Białośliwiu, Budzyniu, Chociczy, Czempiniu, Drawskim Młynie, Jastrowiu, Kostrzynie, Kotlinie, Krzyżu, Lednogórze, Miałach, Mosinie, Obornikach (stacja Oborniki Wielkopolskie Miasto), Oborzyskach Starych, Ostrzeszowie, Pamiątkowie, Pleszewie, Rogoźnie Wielkopolskim, Stęszewie, Szamotułach, Trzciance, Witaszycach, Wrześni i Wyrzysku (Osiek).

W Poznaniu prace zaplanowano na stacjach Dębiec, Starołęka, Wola i Wschód.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
50.38 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro