Reklama
Reklama

Niezwykłe odkrycie podczas prac drogowych. "Zapiera dech w piersi"

fot. Towarzystwo Miłośników Łekna / FB/ screen
fot. Towarzystwo Miłośników Łekna / FB/ screen

Odkrycia dokonano w powiecie wągrowieckim.

Duża inwestycja w gminie Wągrowiec ruszyła w sierpniu ubiegłego roku. "W ramach zadania" Przebudowa i zagospodarowanie rynku z układem komunikacyjnym w średniowiecznej części dawnego miasta Łekno" przebudowana zostanie centralna część miejscowości. Prace miały zakończyć się w październiku tego roku. Teraz zostały przerwane przez niezwykłe odkrycie.

O swoich odkryciach na trakcie od skrzyżowania ulic Szkolnej, Polnej i Placu Powstańców Wielkopolskich informują na portalu społecznościowym przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Łekna.

"Wiadomość archeologiczna roku 2023. Na łekneńskim rynku podczas prac drogowych wymiany nawierzchni natrafiono na ' drogę drewnianą", czyli z dzisiejszego ujęcia bruk drewniany wstępnie datowany na XV wiek" - czytamy.

Jak poinformowano do studentów, którzy w tym miejscu prowadzą swoje prace odkrywcze pod kierownictwem dr Marcina Krzepkowskiego z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu w piątek wybierał się wojewódzki konserwator zabytków.

"Widok drewnianej drogi zapiera dech w piersi. Łekno posiada wielkie walory historyczne, ale nie sądziłem , że zaskoczy nas taką gratką. Rok dla Łekna wydaje się być wyjątkowy. Remont starówki był przyczyną znalezienia w ogrodzie przy ulicy złotej monety z czasów Jagiellońskich" - podkreślają przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Łekna.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro