Reklama
Reklama

W Poznaniu stanął ogromny kontener. Będą go wypełniać do poniedziałku

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio"
fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio"

Później wypełniony darami wyruszy do portu w Gdyni.

Przy Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio", stanął kontener, który do poniedziałku będzie przez wolontariuszy wypełniany pomocą humanitarną. Już we wtorek kontener zostanie zaplombowany i wyruszy do portu w Gdyni, a stamtąd drogą morską do portu w Duala w Kamerunie.

Wysyłka tego kontenera to zwieńczenie XI edycji Akcji "Opatrunek na Ratunek". "W jej ramach w szkołach, przedszkolach i rozmaitych instytucjach w całej Polsce były gromadzone środki opatrunkowe. Kontener będzie zawierał pomoc humanitarną dla Kamerunu. Nasza pomoc trafi do 42 polskich misjonarzy, którzy prowadzą tam szpitale, przychodnie, sierocińce i szkoły. Pomocy zgromadziliśmy tyle, że obawiamy się, że nie wszystko nam się w nim zmieści. Przestrzeń ładunkowa to 74 metry sześcienne pojemności" - informuje Justyna Janiec - Palczewska, prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio".

W kontenerze ma się znaleźć między innymi: mobilny aparat RTG oraz 3 negatoskopy do odczytywania zdjęć RTG, 4 aparaty USG, stół operacyjny, 6 kozetek, 4 fotele ginekologiczne, 13 wózków inwalidzkich i kilkadziesiąt kul, fotel do pobierania krwi, inkubatory, 2 autoklawy do sterylizacji sprzętu, 6 łózek szpitalnych, mydła, piżamy i ubrania lekarskie (łącznie ok 3000 szt.), pasty i szczoteczki, kocyki włóczkowe i czapeczki dla noworodków na porodówki od Włóczkersów oraz mnóstwo opatrunków.

"Wysyłane sprzęty pochodzą ze Szpitala na Polnej, Szpitala Wojewódzkiego z ul. Juraszów, Przychodni Świt, z Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Koszt transportu kontenera drogą morską i kołową na miejscu w Kamerunie to łącznie 100 tys. zł"
- informuje prezeska.

"Wysyłamy też rzeczy dość nietypowe, ale zgodnie stwierdziliśmy, że będą tam potrzebne. Pewien prawnik zadzwonił do nas z zapytaniem czy może zakupić betoniarkę wraz z całym osprzętem i generatorem prądu bo zawsze lubił coś budować i marzył, żeby podarować komuś na misjach taki sprzęt" - dodaje.

Do Kamerunu trafi też trampolina dla dzieci. To prezent od darczyńców z Poznania.

Kamerun jest krajem niezwykle ubogim. "Po raz pierwszy w Kamerunie byłam przed dziesięcioma laty, byłam też w tym roku i mam skalę porównawczą jak wiele przez te 10 lat się zmieniło na lepsze w tamtejszych przychodniach i szpitalach dzięki pomocy wysyłanej przez Fundację. Widziałam dzieci leczone na łóżeczkach ze zlikwidowanego w zeszłym roku szpitala na Krysiewicza i kobiety rodzące na łóżkach porodowych ze szpitala na Polnej. Pomoc, którą niesiemy na ogromny sens i cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu wielu ludzi jest ona możliwa" - kończy Justyna Janiec - Palczewska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie IMGW. Dla 16 powiatów w naszym regionie!
29℃
17℃
Poziom opadów:
21 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro