Reklama
Reklama

W tym programie do wzięcia jest nawet 6 tys. zł. Można już składać wnioski!

fot. WUW Poznań
fot. WUW Poznań

Od 3 sierpnia można już składać wnioski w ramach nowej edycji Programu Priorytetowego Moja Woda.

Program Priorytetowy Moja Woda skupia się na przedsięwzięciach, które mają na celu zatrzymanie wody opadowej na terenie nieruchomości objętych programem. "Dzięki temu unika się odprowadzania wód deszczowych lub roztopowych poza teren posesji, co pomaga w ochronie zasobów wody oraz zmniejszeniu ryzyka powodzi. Retencja wody odbywa się między innymi poprzez zielono-niebieską infrastrukturę, jak np. zbiorniki retencyjne czy zielone dachy" - wyjaśniają urzędnicy WUW w Poznaniu.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

"Woda jest niezwykle cennym zasobem, a racjonalne gospodarowanie nią to jedno z kluczowych wyzwań środowiskowych jakie przed nami stoją" - mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. "Dowodem na to, że to temat bliski Polakom i Wielkopolanom, jest popularność Programu Priorytetowego Moja Woda. Dzięki wcześniejszym edycjom w wielu gospodarstwach domowych możliwe stało się lepsze zarządzanie wodą i wdrożenie rozwiązań mających na celu jej zatrzymywanie przed spływaniem" - dodaje.

Jak podkreśliła, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Jolanta Ratajczak, priorytetowym celem programu jest zwiększenie retencji wody na terenie posesji związanych z budynkami jednorodzinnymi. Poprzez zachęcanie do wykorzystania zgromadzonej wody opadowej i roztopowej, program ma przyczynić się do zmniejszenia obciążenia kanalizacji, a także zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców.

Beneficjentami mogą być osoby fizyczne - właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub ci, którzy planują ich budowę. Wyłączone są nieruchomości, które już otrzymały dofinansowanie w ramach wcześniejszych edycji programu.

"Dofinansowanie w formie dotacji może pokryć do 80% kosztów kwalifikowanych instalacji, ale nie może przekroczyć kwoty 6 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Dotacje te obejmują zakup, dostawę, montaż, budowę, rozbudowę oraz uruchomienie instalacji zbierających wody opadowe, w tym roztopowe. Program wspiera również projekty magazynowania wód opadowych w zbiornikach, retencjonowania w gruncie oraz na dachach (tzw. zielone dachy) oraz wykorzystania zgromadzonej wody na potrzeby domowe" - zapowiadają przedstawiciele WUW.

Program, który ma charakter ogólnopolski, jest inicjatywą finansowaną przy współudziale środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w Wielkopolsce odpowiedzialny za jego realizację jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
14.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro