Reklama
Reklama

Amazon zapowiada podwyżki dla pracowników. Związkowcy: "skandalicznie niskie"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. RobbieWi/ pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. RobbieWi/ pixabay.com

Podwyżki mają wejść w życie od października.

- Mimo wysokiej inflacji jest to pierwsza podwyżka w tym roku, gdyż Amazon dokonuje przeglądu płac i ogłasza jego wyniki w trzecim kwartale. Do tego jest skandalicznie niska. Jako związek zawodowy działający w polskim Amazon jesteśmy oburzeni proponowanymi stawkami za tak ciężką pracę. Osoba zatrudniona na stanowisku pracownika magazynowego (zdecydowana większość załogi) ma zarobić 26 zł brutto/h. Po roku stażu będzie to 26,50 zł, a po dwóch 27,50. Oznacza to, że podstawa wynagrodzenia będzie niemal równa płacy minimalnej, która przy umowie o pracę ma wynieść 4242 zł, a od 1 lipca - 4300 zł - wyjaśnia OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Fulfillment Poland.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- W Amazonie jest trzymiesięczny okres rozliczeniowy, a wymiar czasu pracy za kwartał styczeń - marzec to 504 godzin, kwiecień - czerwiec 488, lipiec - wrzesień 520 i październik - grudzień 496. W drugim kwartale roku pracownicy mogą więc zarobić średnio 4229 zł, a to już mniej niż płaca minimalna. Amazon przesłał do pracowników wiadomość "Miesięczna pensja brutto z uwzględnieniem premii specjalnej za obecność wyniesie od 5023 złote (0-12 miesięcy) do 5313 złotych (powyżej 24 miesięcy)" - co znaczy, że średnio bez premii pensja wyniesie 4269,55 gr - czyli niemal tyle, ile płaca minimalna. Nie licząc ustawowego dodatku za pracę nocną czy za nadgodziny, 15-procentowa premia za obecność jest jedyną dodatkową częścią składową wynagrodzenia. Wystarczy raz w miesiącu spóźnić się ponad 5 minut i premia spada do 10 proc. Dwa dni nieobecności oznaczają 5 proc. premii, więcej niż dwa - premia przepada - dodaje.

Zdaniem związkowców, Amazon "szoruje po dnie", bo "od kiedy Amazon wszedł do Polski, wynagrodzenia nigdy nie były tak niskie (w odniesieniu do płacy minimalnej)".

Co na to Amazon? Firma podkreśla, że regularnie dokonuje przeglądu wynagrodzeń i zapowiedziana podwyżka jest jego wynikiem. - Regularnie analizujemy nasze wynagrodzenia, aby mieć pewność, że oferujemy konkurencyjne płace. Dlatego cieszymy się, że możemy ogłosić kolejną podwyżkę dla naszych wysoko cenionych zespołów logistycznych w Polsce. Od 1 października 2023 roku wynagrodzenie początkowe będzie wynosiło 26 PLN brutto za godzinę, co oznacza wzrost o 40% od 2019 roku i 8% od ubiegłego roku - wyjaśnia Sławomir Płonka, Dyrektor Regionalny Amazon Operations na Europę Środkowo-Wschodnią.

Amazon podkreśla też, że po 24 miesiącach pracy średnie wynagrodzenie brutto może wynieść nawet 5313 złotych. Dodatkowo pracownicy mogą liczyć na bezpłatny transport do i z pracy na wybranych trasach, pełnowartościowe posiłki za 1 zł, ubezpieczenie zdrowotne, dofinansowanie kosztów edukacji do 26 tysięcy złotych czy kartę Multisport.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro