Są dane o porodach. W Poznaniu mamy największą porodówkę w kraju, ale Wielkopolska ma też niechlubne ostatnie miejsce
Dane za lata 2019 - 2022 roku przedstawił Narodowy Fundusz Zdrowia.
Są to dane dotyczące porodów w naszym kraju. Wynika z nich, że to w Poznaniu znajduje się największa porodówka w kraju. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny z ulicy Polnej tylko w 2022 roku przyjął 5858 porodów. To najwięcej w Polsce. W ciągu czterech ostatnich lat tylko raz spadł na drugą pozycję - w 2020 roku.
Każdego roku rośnie liczba dzieci przychodzących na świat przez cesarskie cięcie. W roku 2020 było to 45%, rok później 47%, a w ubiegłym roku już 48%. Jak sytuacja wygląda w Poznaniu? W szpitalu przy Polnej w ubiegłym roku 46,6% procent ciąż zakończyło się cesarskim cięciem. W szpitalu im. Raszei było to 19,5%, a w szpitalu Świętej Rodziny 36,9%. Najwyższy wskaźnik w tym zakresie odnotował szpital wojewódzki - 53,7%.
Wielkopolska niestety znajduje się na ostatnim miejscu w Polsce pod względem stosowania znieczulenia przy porodzie naturalnym. W całym województwie takie znieczulenie w ubiegłym roku dostało zaledwie 39 kobiet na 16 823 porody naturalne. To więc zaledwie 0,2% porodów ze znieczuleniem. 2 znieczulenia podano w Międzychodzie, a po jednym w Wolsztynie i Trzciance. W Poznaniu były to: 5 znieczuleń w szpitalu Św. Rodziny, 2 w szpitalu im. Raszei oraz 28 w szpitalu przy Polnej.
Dla porównania w Szpitalu Na Siemiradzkiego w Krakowie znieczulenie otrzymało blisko 83 procent rodzących. To najwyższy wynik w kraju. 195 porodówek z 348 w Polsce w 2022 roku nie podało znieczulenia rodzącej naturalnie ani razu. Odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem to zaledwie 14,4% w skali kraju.
Z pełnym raportem można zapoznać się TUTAJ.
Najpopularniejsze komentarze