Reklama
Reklama

Ponad 270 miejsc parkingowych na rowery i hulajnogi. Koniec z porozrzucanymi hulajnogami. Będzie specjalne oprogramowanie, które nie pozwali zostawiać ich byle gdzie

fot. ZDM/AW
fot. ZDM/AW

Te urządzenia transportu osobistego cieszą się coraz większą popularnością.

Na łamach epoznan.pl bardzo często pisaliśmy o elektrycznych hulajnogach porzucanych w przypadkowych miejscach. Potykały się o nie między innymi osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.

Poznań jest jednym z miast, które zamierzają uporządkować sposób zostawiania wypożyczanych elektrycznych hulajnóg i rowerów. Jeszcze w tym roku wyznaczone mają zostać punkty mikromobilności Hop&Go. Będą to zbiorcze parkingi rowerowe, na których będzie można zaparkować również hulajnogi, bez utrudniania życia pieszym i rowerzystom - podaje Miasto Poznań.

W każdym z wyznaczonych miejsc pojawią się stojaki rowerowe, pozwalające na bezpieczne zaparkowanie jednośladów. Punkty Hop&Go zostaną oznakowane znakami pionowymi i poziomymi, aby nie było wątpliwości, w którym miejscu należy zaparkować rower lub urządzenie, którym się poruszamy - powiedział Marek Makowski kierownik zespołu ds. infrastruktury rowerowej Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Punkty mikromobilności Hop&Go mają zostać wyznaczone w większości w miejscach, w których dotąd funkcjonowały stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego. Łącznie będą to 273 lokalizacje, położone na obszarze Strefy Płatnego Parkowania oraz przy głównych trasach komunikacyjnych i węzłach przesiadkowych. W punktach Hop&Go zainstalowanych zostanie 500 stojaków rowerowych.

Operatorzy hulajnóg zadeklarowali, że zaprogramują swoje systemy w taki sposób, że nie będzie można zakończyć wypożyczenia jednośladu poza obszarem punktu.

24 lipca ogłoszony został przetarg na wykonanie oznakowania punktów mikromobilności Hop&Go. Zainteresowane firmy mogą przesyłać oferty do 9 sierpnia. Wybrany wykonawca będzie miał 90 dni na oznakowanie wszystkich wskazanych miejsc - informuje Miasto Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
14.15 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro