Reklama

Remonty w centrum Poznania opóźnione?

Ulica Kantaka | fot. Stowarzyszenie Plac Wolności
Ulica Kantaka | fot. Stowarzyszenie Plac Wolności

Stowarzyszenie Plac Wolności grzmi, Poznańskie Inwestycje Miejskie się tłumaczą.

- Mieszkańcy Poznania mogą być pewni, że remonty w centrum miasta będą trwały dłużej niż zapowiadano. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie za pośrednictwem Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji przekazała naszemu stowarzyszeniu informację, którą wcześniej zapowiadano na spotkaniach - remont w centrum nie zakończy się do końca bieżącego roku - mówi Maria Sokolnicka-Guzek ze Stowarzyszenia Plac Wolności. - Jest to dowód, że na to, że magistrat wraz z inwestorem zastępczym czyli spółką Poznańskie Inwestycje Miejskie nie zdoła dotrzymać obietnic, w których określał graniczny termin zakończenia wszystkich prac budowlanych w centrum - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Z odpowiedzi PIM przesłanej do stowarzyszenia wynika, że "Remont w ramach całego Programu Centum nie zostanie zakończony do końca bieżącego roku. Wobec koniecznych zmian na ul. 27 Grudnia dąży się do tego, aby w pierwszej kolejności zrealizować infrastrukturę tramwajową". PIM powołują się przy tym na kwestię piwnic Okrąglaka, a także na to, że przy ulicy mają zostać zachowane leszczyny, a zgodnie z projektem planowano ich wycinkę i nasadzenia drzew w innej lokalizacji. Przez zachowanie drzew konieczne było przesunięcie drogi rowerowej.

- Przypominamy, że remont prowadzony w ramach "Programu Centrum" rozpoczęto w 2017r., a termin zakończenia był planowany na rok 2020. W międzyczasie Miasto Poznań wielokrotnie zmieniało harmonogramy prac i nie dotrzymało żadnego z deklarowanych terminów. Ulice: Kantaka, Gwarna, 27 Grudnia, pl. Wolności, Ratajczaka są objęte pracami budowlanymi i wyłączone z normalnego użytkowania, a prace miały być zakończone do końca bieżącego roku. W przypadku ul. Ratajczaka i ul. Gwarnej nie ma możliwości przejazdu ulicą, pomimo pierwotnych gwarancji Urzędu Miasta o stałym dostępie do nieruchomości dla mieszkańców i dostaw - przyznaje stowarzyszenie.

- Przedłużające się remonty, źle skoordynowane prace, olbrzymi wzrost kosztów prowadzenia inwestycji drogowych świadczy w ocenie Stowarzyszenia Plac Wolności o nieudolnym gospodarowaniu publicznymi środkami. Fatalnie zorganizowane place budów stale zagrażają bezpieczeństwu ludzi, o czym świadczą liczne wypadki. Miejska przestrzeń pod nadzorem PIM i wykonawców jest niszczona: tonie w odpadach pobudowlanych, dewastowana jest zastana mała architektura (ławki, stojaki rowerowe, śmietniki) i zień, nie ma bezpiecznych ciągów dla pieszych itd. Wydłużenie terminu zakończenia doprowadza do dalszej degradacji centrum. Przedłużenie prac to przedłużenie uciążliwości dla wszystkich mieszkańców i osób korzystających z centrum.

W ubiegłym tygodniu tematem zajmowała się telewizja WTK. PIM odniosły się wówczas w oświadczeniu do doniesień o opóźnieniach. - Oświadczamy, że do końca bieżącego roku planowane jest zakończenie najważniejszych prac budowlanych w centrum Poznania. Uściślając, do tego czasu zakończą się: zasadnicze roboty budowlane na Starym Rynku, przebudowa ul. Św. Marcin na odcinku między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim, zasadnicze roboty w ramach przebudowy ulic Gwarnej, Kantaka, Ratajczaka (między ul. 27 Grudnia a ul. Św. Marcin wraz z dostosowaniem skrzyżowania ul. Św. Marcin i Ratajczaka do planowanej trasy tramwajowej), południowej części pl. Wolności oraz ul. 27 Grudnia w zakresie pozwalającym na uruchomienie ruchu tramwajowego - informują PIM. - Podkreślamy, że jest to zgodne ze stanowiskiem Prezydenta Jacka Jaśkowiaka, który także wskazał na koniec roku - dodają.

- Harmonogram prac na ul. 27 Grudnia podlega aktualizacji, będzie uwzględniać wszelkie przeszkody realizacyjne, których nie mógł przewidzieć Wykonawca, jak pozostawienie leszczyn tureckich. Wpływ na ostateczny kształt harmonogramu będą miały rozwiązania projektowe, które wskutek przeprojektowania ul. 27 Grudnia wymagają robót zamiennych. Przy postulowanym przez Stowarzyszenie Plac Wolności pozostawieniu leszczyn nie ma możliwości zakończenia wszystkich prac w zakładanym terminie, dotyczy to jednak wyłącznie części ul. 27 Grudnia - bez wpływu na pozostały zakres Programu Centrum, ani tym bardziej na Stary Rynek. Wobec zmian na ul. 27 Grudnia dąży się do tego, aby w pierwszej kolejności zrealizować infrastrukturę tramwajowa. To pozwoli w pełni uruchomić ruch tramwajowy w centrum i zapewnić tym samym pełną obsługę komunikacji publicznej - jeszcze w tym roku. Jedynie południowa część ul. 27 Grudnia, z uwagi na przeprojektowanie wymuszone pozostawieniem leszczyn, zrealizowana zostanie w późniejszym terminie - kończą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro