Reklama
Reklama

Niecodzienne wydarzenie. Mamy bociani rekord pod Poznaniem!

fot. Archwium Nadleśnictwa Babki
fot. Archwium Nadleśnictwa Babki

W ostatnich dniach w Nadleśnictwie Babki odbywało się obrączkowanie bocianów czarnych . Nadleśnictwo Babki może pochwalić się rekordowym osiągnięciem. W gniazdach odchowało się aż 9 piskląt.

"Bocian czarny w Polsce jest objęty ochroną gatunkową jak niemal wszystkie inne ptaki. Dodatkowo wokół jego gniazd wyznaczane są strefy ochronne. Strefa ochrony całorocznej obejmuje obszar o promieniu 200 metrów od gniazda, natomiast strefa ochrony okresowej - 500 metrów. Celem ochrony strefowej jest wytyczenie obszaru wokół gniazd gdzie przebywanie osób, jest niedozwolone a prace gospodarcze nie są wykonywane bądź są ograniczone do minimum"- mówi dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. "W ten sposób zapewniony jest spokój gniazdującym ptakom w trakcie sezonu lęgowego. Leśnicy odgrywają decydującą rolę w ochronie strefowej ptaków, a ochrona gatunkowa stanowi ważną część ochrony przyrody realizowanej przez Lasy Państwowe. Jej skuteczność przejawia się m.in. we wzroście populacji bociana czarnego w polskich lasach. Z inicjatywy leśników rośnie też liczba nowych stref powoływanych dla tego i innych gatunków" - dodaje.

Przedstawiciele Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu wraz z Panem dr. hab. inż. Tadeuszem Mizerą, koordynatorem Regionu Wielkopolskiego Komitetu ochrony Orłów udali się na zaobrączkowanie tegorocznych pisklaków bociana czarnego.

Jak przekazano, przed zaobrączkowaniem piskląt dokonuje się pomiarów podstawowych parametrów ciała takich jak długość dzioba, skrzydeł, sterówek oraz masy ciała. Pomiary te pozwalają określić wiek piskląt a niekiedy również płeć. Po zaobrączkowaniu ptaki bezpiecznie mogły wrócić do swojego gniazda. "Dzięki nowej i unikatowej "biżuterii" możemy śledzić ich dalsze losy i zidentyfikować osobnika w terenie. Dane z obrączkowania trafią natomiast do bazy krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków, która znajduje się w naszym kraju w Gdańsku - Górkach Wschodnich. Każdy z nas może przyczynić się do zapisania historii... historii danego osobnika z obrączką, bo można ją odczytać przy pomocy lornetki lub lunety, przyda się też z pewnością aparat fotograficzny" - podkreśla Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

"W Nadleśnictwie Babki mamy łącznie 17 stref ochronnych (dla gatunków takich jak: kania ruda, kania czarna, bielik, bocian czarny), z których 6 stworzonych jest właśnie dla bociana czarnego. Zaobserwowano nowe gniazda, co oznacza, że znakomicie się u nas czują. Liczba piskląt w tym roku, to szczęśliwa 9! Jest to rekord na tle innych nadleśnictw, które leżą na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu"- informuje Robert Okińczyc Nadleśniczy Nadleśnictwa Babki.

"W całej poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych utworzyliśmy dotychczas 100 stref ochronnych dla bociana czarnego, to powierzchnia odpowiadająca 140 boiskom piłkarskim" - podkreśla Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-3℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
34.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro