Reklama
Reklama

Poznańskie szkoły i przedszkola mają być cieplejsze i oszczędniejsze!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W placówkach zostaną ocieplone ściany czy wymienione okna. Ale to nie wszystko.

W tym roku na polepszenie warunków pracy i nauki, a także unowocześnienie szkolnej infrastruktury przeznaczono 135,7 mln zł. Najwięcej zaplanowano na inwestycje i modernizacje - niemal 94 mln zł. Remonty pochłoną 18 mln, a zadania w ramach PBO - prawie 5 mln zł. Prace obejmą niemal 15 placówek. Ponadto 7 zyska nową małą retencję.

"Ocieplona elewacja, nowe, szczelne okna i drzwi czy wymienione piece to nie tylko inwestycje poprawiające estetykę budynków. Działania te przynoszą realne oszczędności w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie" - podkreślają miejscy urzędnicy. W tym roku modernizowane będą kotłownie w:
- przedszkolu nr 3 przy ul. Dojazd,
- przedszkolu nr 15 przy ul. Św. Antoniego,
- przedszkolu nr 36 przy ul. Perzyckiej,
- przedszkolu nr 93 przy ul. Skibowej,
- Szkole Podstawowej nr 42 przy ul. Różanej,
- Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Tarnowskiej,
- Zespole Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich,
- XXXVII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Potockiej.

Ponadto termomodernizacji zostaną poddane budynki przedszkola nr 53 na os. Lecha oraz nr 160 na os. Tysiąclecia, a także Szkoły Podstawowej nr 19 na os. Oświecenia, nr 77 przy ul. Hetmańskiej oraz nr 89 przy ul. Sochaczewskiej. Wykonana zostanie także modernizacja instalacji centralnego ogrzewania w przedszkolu nr 65 przy ul. Czechosłowackiej.
Pieniądze na termomodernizacje pochodzą z budżetu Miasta oraz dofinansowań unijnych.

To nie jedyne inwestycje. Pomyślano też o małej retencji. "Mała retencja, czyli niewielkie zbiorniki wodne powstają, by zapobiegać skutkom ulewnych deszczów. Ich tworzenie pomaga w walce z pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi. Chodzi o to, by woda zamiast spływać do kanalizacji deszczowej i Warty, zostawała w miejscu, w którym spadła i mogła być wykorzystana" - informują urzędnicy.

Jak zapowiedziano, w przedszkolach nr 10 na os. Oświecenia i nr 53 na os. Lecha wykonanie małej retencji połączone będzie z rozbiórką betonowego tarasu. Zmodernizowane boisko z systemem małej retencji zyska Szkoła Podstawowa nr 80 przy ul. Pogodna oraz Zespół Szkół Szkolno-Przedszkolnych nr 2 przy ul. Łozowej.

To nie koniec. System małej retencji pojawi się także w Szkole Podstawowej nr 90 przy ul. Chociszewskiego (zmodernizowany zostanie również dziedziniec), Szkole Podstawowej nr 91 przy ul. Promyk oraz XX Liceum Ogólnokształcącym na os. Wichrowe Wzgórze.

"Zakończenie większości prac planowane jest na koniec sierpnia, tak żeby uczniowie bez problemów mogli rozpocząć naukę od 1 września" - zapowiadają przedstawiciele magistratu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro