Reklama
Reklama

Okradali państwo z podatku. Akt oskarżenia wobec 25 osób ma ponad 800 stron

ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. Jarmoluk /pixabay.com
ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. Jarmoluk /pixabay.com

19 mężczyzn i 6 kobiet z woj. wielkopolskiego brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Mieszkali między innymi w Kaliszu. Wśród członków grupy znaleźli się również mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Oskarżeni, to osoby w wieku od 31-62 lat. Wyłudzali podatek VAT.

Zakończyło się prowadzone z udziałem służb policyjnych z terenu Unii Europejskiej mające skomplikowany charakter śledztwo, którego prowadzenie zlecono Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu - informuje ostrow24.tv

W sprawie zgromadzono na tyle obszerny materiał dowodowy, że dokument oskarżenia zawiera ponad 300 tomów, a sam akt oskarżenia ma 800 stron.

Ustalono, że członkowie grupy w latach 2012-2016 za pomocą podmiotów polskich jak i zagranicznych zorganizowali tak zwaną "karuzelę podatkową", której przedmiotem był obrót sprzętem elektronicznym.

Członkowie grupy wykorzystywali mechanizm wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy towarów. Przestępczy proceder rozpoczynał import towaru do Polski przez spółki pełniące role tzw. znikających podatników - podaje ostrow24.tv i tłumaczy, że "znikający podatnik" nabywał towar z 0% stawką podatku VAT, który następnie sprzedawał podmiotom krajowym, doliczając do wartości towaru należny podatek 23% VAT. Ten podatek nie trafiał do Skarbu Państwa.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty wyłudzania podatku VAT, uszczuplania należności publicznych, poświadczenia nieprawdy oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ulewa i wichura w Wielkopolsce. Woda wdarła się do szpitala
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
10.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro