Reklama
Reklama

Węzeł Grunwaldzka niemal gotowy! Lada moment pełna przejezdność

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

We wtorek na węźle spotkali się samorządowcy odpowiedzialni za tę wyczekiwaną inwestycję.

Prezydent Poznania, starosta poznański, wójt gminy Komorniki i marszałek pojawili się we wtorek na powstającym węźle komunikacyjnym Grunwaldzka. Inwestycja zbliża się do wielkiego finału. - Od 4 sierpnia stopniowo będą znikać kolejne utrudnienia. Tego dnia zlikwidowany zostanie najbardziej uciążliwy ruch wahadłowy na ul. Grunwaldzkiej i ul. Wołczyńskiej. Rozpocznie się układanie ostatniej warstwy nawierzchni, co będzie się wiązać tylko z tymczasowymi ograniczeniami dla kierowców. Następnie prowadzone będą prace wykończeniowe, które nie będą generować większych utrudnień - wyjaśniają urzędnicy.

Wszyscy samorządowcy podkreślają zgodnie, że nowy węzeł komunikacyjny to rewolucja dla mieszkańców i tego rejonu. W końcu kierowcy, piesi i rowerzyści mają bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi. Powstają tu nowe przystanki, które umożliwią przesiadanie się na autobus czy pociąg. Trzeba jednak jeszcze chwilę poczekać, by wszystkie prace się zakończyły.

- Po 4 sierpnia jeszcze przez ok. tydzień ruch wahadłowy będzie wprowadzany tymczasowo na odcinkach ul. Grunwaldzkiej, Wołczyńskiej i Szarotkowej. Wykonawca będzie układał nawierzchnię poza godzinami szczytu (głównie wieczorami) oraz podczas weekendu 5-6 sierpnia, by utrudnienia były najmniejsze. Po ułożeniu nawierzchni na danym odcinku stopniowo będzie on udostępniany kierowcom. Ku końcowi zmierzają też pozostałe prace zaplanowane w ramach tej inwestycji. Toczą się intensywne roboty brukarskie, przybywa zieleni niskiej, a także montowana jest mała architektura - ławki, kosze na śmieci. Prace porządkowe i procedura odbiorowa potrwają do jesieni tego roku - dodają.

Po ułożeniu nawierzchni bitumicznej na części rowerowej udostępniona pieszym i rowerzystom zostanie kładką nad ulicą Grunwaldzką. - Kolejnym usprawnieniem będą także dwie windy łączące ul. Grunwaldzką z peronami kolejowymi, obok nich będą do dyspozycji pieszych także schody - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W ramach inwestycji, po stronie Plewisk, powstaje parking Park & Ride na 190 aut. Obok już powstał zbiornik retencyjny o pojemności 2100 m3.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro