Reklama
Reklama

Nowe jezioro pod Poznaniem gotowe! Przy nim mogą powstać tereny rekreacyjne

fot. RZGW
fot. RZGW

W tym tygodniu odbędzie się oficjalne otwarcie zbiornika Tulce.

W maju 2019 roku ogłoszono, że w ciągu dwóch lat w podpoznańskich Tulcach powstanie nowe jezioro. Jezioro, które spełniać ma konkretną funkcję - ma stać się zbiornikiem retencyjnym stanowiącym wsparcie dla rolników. Jak wyjaśniono, to właśnie w gminie Kleszczewo, w której występują żyzne ziemie, rolnicy mierzą się z ogromnym problemem związanym z brakiem nawodnienia. Zbiornik retencyjny był tu planowany już od lat 90.

Ostatecznie przetarg na wybór wykonawcy prac ogłoszono w 2021 roku, a więc ze sporym poślizgiem. Wówczas planowano, że budowa zakończy się w 2022 roku. Plac budowy przekazano wykonawcy w styczniu ubiegłego roku, a budowa ruszyła, gdy pozwoliły na to warunki pogodowe.

W tym tygodniu zaplanowano oficjalne otwarcie zbiornika. Ma się odbyć w środę. Inwestycja pochłonęła ponad 22 miliony złotych, z czego blisko 18 mln zł pochodzi z dofinansowania z WRPO. - Priorytetowym celem zbiornika o pojemności retencyjnej 242 tysiące metrów kwadratowych będzie magazynowanie prawie 67 tysięcy metrów sześciennych wody do nawodnień rolniczych i do nawodnień użytków zielonych - podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. - Realizacja projektu przyczyni się również do poprawy bilansu wodnego i zdolności retencyjnej zlewni oraz zabezpieczenia mieszkańców regionu przed okresami intensywnych opadów przeplatanymi z występowaniem długotrwałej suszy.

Teren przy zbiorniku ma służyć mieszkańcom. Gmina planuje przy nim m.in. utworzenie parku ze ścieżkami rowerowymi, parkiem linowym, placem koncertowym, kompleksem boisk czy miejscami do robienia grilla. Widać to na koncepcji zagospodarowania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
3.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro