Reklama

Miasto nauczy jak jeździć ekologicznie

Czy można prowadzić samochód i dbać jednocześnie o środowisko i bezpieczeństwo na drodze? Urząd Miasta przekonywał w poniedziałek, że można. Sposobem na takie - z pozoru wydające się niemożliwe połączenie - jest Eco Driving, czyli sposób kierowania pojazdem, który gwarantuje oszczędność paliwa i mniejsze zużycie poszczególnych części samochodowych.

Szybkie ruszanie, hamowanie w ostatnim momencie, zbyt rzadka redukcja biegów - to najczęstsze błędy, które popełniają kierowcy. Powodują one nie tylko większe zużycie paliwa, ale szybsze uszkodzenia poszczególnych części samochodowych jak układu hamulcowego i opon. Mniej agresywna jazda zmniejsza także ryzyko wypadku, co powoduje zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.

Receptą na złą jazdę jest Eco Driving, do którego zachęcają przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania. Nowoczesna forma prowadzenia pojazdu spowodować ma oszczędności paliwa rzędu 10-20% a tym samym zmniejszenie emisji spalin do środowiska.

Urząd Miasta Poznania organizuje specjalne szkolenia z zakresu eko-jazdy. Od 22 czerwca spotkania odbędą się dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i środy w godzinach 9.00 do 14.00 lub od 12.30 do 17.00. Część teoretyczna będzie miała miejsce w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska UMP przy ul. Gronowej. Część praktyczna będzie stanowić nauka jazdy, która odbędzie się bezpośrednio na ulicach miasta.

Szkolenie kierowane jest do wszystkich mieszkańców Poznania. Kursy są bezpłatne. Zapisy odbywają się telefonicznie pod numerem 061 - 893 24 53,

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
5℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
40.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro