Reklama
Reklama

Uczniowie stali w ogromnych kolejkach po zaświadczenia lekarskie. Co, jeśli nie zdążyli dostarczyć ich do dziś?

Zdjęcie z ubiegłej środy | fot. Czytelniczka
Zdjęcie z ubiegłej środy | fot. Czytelniczka

Temat nie jest nowy.

O trudnej sytuacji informowaliśmy na łamach naszego portalu już na początku lipca. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej niż w poprzednich latach, ze względu na kumulację roczników. Zgodnie z harmonogramem tegorocznej rekrutacji do szkół branżowych I stopnia i techników, kandydaci mają czas do 21 lipca na dostarczenie do wybranych przez siebie szkół zaświadczeń lekarskich zawierających orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

"Niestety, ale od lat jest to standardowa sytuacja i każdego roku mamy dokładnie taką samą historię" - mówił nam Marek Andrzejewski, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy. "Ministerstwo od lat wyznacza krótkie terminy przeprowadzania badań, przez co tworzą się gigantyczne kolejki i nie widzę obecnie możliwości szybkiego rozwiązania tego problemu" - dodał.

Sprawą zajęliśmy się po raz kolejny po informacji od naszej Czytelniczki. "Piszę do Państwa w sprawie wymaganych badań lekarskich do szkoły średniej. W poniedziałek po ogłoszeniu wyników do szkoły średniej (szkoły zawodowej i technikum), jeżeli dziecko nie dostało się do klasy pierwszego wyboru ponownie należy udać się do lekarza i otrzymać zaświadczenie lekarskie o możliwości podjęcia nauki ( brak przeciwwskazań). W środę udałam się z dzieckiem do przychodni (w Poznaniu są 3) przy ul. Kórnickiej o godz. 7.45 była już kolejka która sięgała na pierwsze piętro do rejestracji. O godz. 8.10 okazało się, że już nie ma numerków na dziś, a zaświadczenie należy dostarczyć do szkoły do piątku"- pisała w środę nasza Czytelniczka. "W przypadku niedostarczenia zaświadczenia dziecko nie zostanie przyjęte do szkoły. Nadmieniam również że już jedno zaświadczenie zostało dostarczone do szkoły, ale do klasy o innym profilu, w związku z tym nie jest akceptowane"- dodała.

Z pytaniem zwróciliśmy się do Wydziału Oświaty. "Kuratorium Oświaty przesłało do dyrektorów szkół branżowych i techników pismo, w którym poinformowało o możliwości przedłużenia terminu rekrutacji z powodu trudności z uzyskaniem wymaganych badań lekarskich. Wydział Oświaty rekomenduje przedłużenie terminu naboru zasadniczego i uzupełniającego do 18 sierpnia, lecz ostateczna decyzja w tym zakresie należy do dyrektorów szkół" - przekazała nam Katarzyna Plucińska, kierowniczka II Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty UMP.

Warto zatem zapytać w danej szkole.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
35.23 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro