Reklama
Reklama

Budują drogę rowerową wzdłuż DK92 pod Pniewami, wycięli setki drzew. Mieszkańcy oburzeni

fot. Jakub Rutnicki FB
fot. Jakub Rutnicki FB

Inwestycja jest prowadzona pomiędzy Pniewami i Bolewicami.

W czerwcu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że podpisano umowę z wykonawcą drogi rowerowej i kanału technologicznego wzdłuż drogi krajowej nr 92 pomiędzy Pniewami i Bolewicami. - W Pniewach wydłużony zostanie również pas ruchu w prawo, przed skrzyżowaniem DK92 z DK24 łącznie z odcinkiem ścieżki rowerowej przy ul. Lwoweckiej w obszarze skrzyżowania DK92, DK24 i DW187 - wyjaśniała Alina Cieślak z GDDKiA w Poznaniu.

Na zlecenie GDDKiA prace przeprowadza firma Infrakom Kościan. Inwestycja ma potrwać maksymalnie do końca lutego przyszłego roku i będzie kosztować prawie 22 mln złotych. - Budowa drogi rowerowej, odseparowanej od ruchu samochodowego, podwyższy bezpieczeństwo - dodała.

Zanim ścieżka zacznie powstawać, konieczne okazało się... wycięcie kilkuset drzew rosnących przy trasie. W tej sprawie napisał do nas jeden z Czytelników Tomasz. - Dlaczego aż tyle drzew musi być wycięte - dopytywał.

Sprawę w mediach społecznościowych nagłośnił m.in. poseł Jakub Rutnicki. - To jest jakaś masakra - mówi w nagraniu. - Przecież spokojnie można było zrealizować inwestycję tak, żeby drzewa pozostały - dodaje. Zapowiedział, że skieruje w tej sprawie pisma do GDDKiA oraz wojewody. - Niszczycie przyrodę. To jest szok i niedowierzanie.


GDDKiA zapewnia, że ścieżka rowerowa w tym miejscu poprawi bezpieczeństwo użytkowników drogi, a wycinka drzew prowadzona jest w niezbędnym zakresie. Podkreśla też, że obecnie nie są usuwane drzewa, na których znajdują się gniazda. Legalność tych działań ma jednak sprawdzić prokuratura.

Jak ustaliła stacja TVN24, w zamian za wyciętą zieleń zasadzonych zostanie 1200 nowych drzew.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro