Reklama

Światowy Dzień Bez Tytoniu na Ostrowie Tumskim

Jeśli palisz, rzuć. Jeśli nie możesz rzucić, nie pal wśród niepalących. To podstawowa zasada "Europejskiego kodeksu walki z rakiem". W niedzielę Światowy Dzień Bez Tytoniu. Do uwolnienia się od nałogu przekonywano także poznaniaków.

W niedzielę na Ostrowie Tumskim stanęło miasteczko prozdrowotne. Lekarze, pielęgniarki i aptekarze bezpłatnie radzili palaczom, co zrobić, by uwolnić się od nałogu. Problem jest poważny. Specjaliści od zdrowia oceniają, że 80 procent nowotworów można by uniknąć, gdybyśmy spróbowali żyć inaczej.

To właśnie rak jest dziś największym wyzwaniem, jeśli chodzi o zdrowie Europejczyków. Trzydzieści procent chorób nowotworowych można by uniknąć, gdybyśmy przestali palić. "Rzucenie palenia jest to najprostszy sposób na eliminacje i zmniejszenie ilości nowych zachowań na nowotwory złośliwe" - tłumaczy Maciej Trojanowski z Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego.

Jeśli palaczom brakuje silnej woli, powinni radzić się specjalistów. Tych znajdą pod numerem telefonu 0 801 108 108, gdzie działa telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.

Na rynku jest też coraz więcej środków wspomagających rzucanie palenia. Specjalne leki można też kupić na receptę. Za każdy rok palenia płacimy średnio trzema miesiącami życia. Problem to też bierne palenie. W Polsce z tego powodu umiera prawie 2 tysiące osób rocznie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro