Reklama

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych: ponad 1100 osób nie zakwalifikowano do żadnej szkoły. Które placówki najbardziej oblegane?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań

W poniedziałek absolwenci podstawówek dowiedzieli się, czy są na liście zakwalifikowanych do wybranej szkoły.

Jak wyjaśniają urzędnicy, w nowym roku szkolnym miasto przygotowało 12 207 miejsc w szkołach. - To prawie 4500 miejsc więcej niż absolwentów poznańskich szkół podstawowych w 2023 roku. Wspólna oferta Miasta i Powiatu Poznańskiego obejmowała 14 252 miejsca - 7188 w liceach ogólnokształcących, 5031 w technikach oraz 2033 w branżowych szkołach I stopnia - wymieniają.

Do szkół w mieście i powiecie złożono nieco ponad 15 tysięcy wniosków. Jak zawsze, najwięcej osób chciało się dostać do liceum ogólnokształcącego - złożono prawie 10,5 tysiąca wniosków. Nieco ponad 9 tysięcy wniosków trafiło do techników, a 3,2 tysiąca do szkół branżowych.

- Do wybranej szkoły zakwalifikowało się 13 289 uczniów - 6898 do liceów, 4779 do techników i 1612 do szkół branżowych I stopnia. Na obecnym etapie rekrutacji 1133 osoby nie zostały zakwalifikowane do żadnej ze wskazanej przez siebie szkół - dodają.

- Około 500 osób zarejestrowało się w systemie, ale nie uzupełniło wymaganych dokumentów, więc nie wzięło udziału w rekrutacji - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. - Część z nich prawdopodobnie złożyła dokumenty do innych szkół, np. niepublicznych lub w innych powiatach. Być może niektórzy z nich zechcą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

Jak podają urzędnicy, w szkołach pozostaje 916 wolnych miejsc. 24 lipca stanie się jasne, kto potwierdził wolę przyjęcia w danej placówce i ile miejsc się zwolni. Część składała bowiem dokumenty do wielu różnych szkół. - W minionych rekrutacjach do szkół ponadpodstawowych średnio 10 proc. kandydatów zakwalifikowanych do liceów ogólnokształcących i 20 proc. zakwalifikowanych do techników i szkół branżowych nie potwierdzało woli przyjęcia do szkoły.

Jeśli będzie taka konieczność, rozważane będzie uruchomienie dodatkowych oddziałów w szkołach.

Które z poznańskich szkół były w tym roku najpopularniejsze? - W rekrutacji największą popularnością cieszyły się: XXVIII LO, XV LO, XXXI LO, IV LO. Wśród najpopularniejszych oddziałów w tegorocznej rekrutacji znalazły się: XV Liceum Ogólnokształcące - klasa biologiczno-językowa, Technikum Komunikacji - technik programista, XV Liceum Ogólnokształcące - klasa psychologiczno-pedagogiczna, Technikum Łączności - technik programista, IV Liceum Ogólnokształcące - klasa medyczna.

Uczniowie, których przyjęto do wybranej szkoły, mają teraz czas do 21 lipca, by potwierdzić chęć uczenia się w danej placówce. Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 24 lipca o godz. 12.00. Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Nasi Czytelnicy informowali, że występowały problemy z systemem NABÓR dla kandydatów. Katarzyna Plucińska, Kierownik II Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty UMP poinformowała nas, że system nie działał przez kilkanaście minut. - W tym roku jednak każdy kandydat - oprócz możliwości sprawdzenia zakwalifikowania do szkoły w systemie - otrzymał mailowo informację o wynikach rekrutacji - zaznacza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro