Reklama
Reklama

Poznańską Caritas wspomoże sztuczna inteligencja

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. WTK
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. WTK

Chodzi o oszczędności.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej chce ograniczyć zużycie prądu i emisję CO2 w organizowanych przez siebie placówkach charytatywnych, którymi zarządza w całym kraju. Wykorzysta do tego sztuczną inteligencję.

"Codziennie pomagamy tysiącom ludzi w potrzebie. Dbamy, by mieli co jeść, gdzie spać i wiedli wartościowe życie" - mówi Jan Montowski, zastępca dyrektora poznańskiej Caritas. Współprowadzone przez tę organizację jadłodajnie Zgromadzeń Zakonnych przygotowują ponad 1000 ciepłych posiłków dziennie, a "Spiżarnia Caritas" i magazyny dystrybuują do najuboższych rodzin nawet 300 ton żywności rocznie. "Staramy się efektywnie wydawać na ten cel każdą złotówkę przekazaną nam przez darczyńców. Dążymy do minimalizacji kosztów operacyjnych, dlatego podjęliśmy decyzję o dokładnym monitorowaniu zużycia energii elektrycznej w naszych ośrodkach" - wyjaśnia.

Jak przekazano, na licznikach energii elektrycznej w każdym z budynków zainstalowano mierniki, które przez internet przesyłają dane o zużyciu prądu. Tak zebrane informacje są przetwarzane przez system Cleanstock, który nie tylko w czasie rzeczywistym podaje odczyty liczników, ale też wylicza cenę zakupu energii elektrycznej. "Dotychczas o tym, ile mamy za nią zapłacić, dowiadywaliśmy się z faktur wystawianych w okresach rozliczeniowych. To utrudniało nam planowanie działalności. System bardzo usprawni więc naszą pracę, bo na bieżąco będziemy mogli monitorować jeden z najważniejszych kosztów naszej działalności" - przyznaje Montowski.

Caritas zależy też na zmniejszeniu zużycia prądu. W tym pomóc ma sztuczna inteligencja. "Ciągle porównuje ona dane ze wszystkich mierników i poszukuje w nich zależności, których nikt z nas by sie nie domyślił. Na tej podstawie nasz system buduje proste, czytelne rekomendacje, jak zmniejszyć pobór energii elektrycznej"- wyjaśnia Izabela Klusek, współtwórczyni Cleanstock. "System automatycznie przelicza też rachunki dla różnych taryf, poznańska Caritas będzie więc mogła świadomie wybrać najlepszy plan rozliczeń ze sprzedawcą energii" - dodaje.

Jak podkreślono, zupełną nowością dla społeczników z Wielkopolski jest oznaczenie śladu węglowego ich działalności. "To dla nas niemniej ważne" - przyznaje Jan Montowski. "Pozytywne oddziaływanie na życie społeczne oznacza też troskę o środowisko naturalne. Dlatego dążymy do zmniejszenia emisji CO2" - dodaje. Caritas zamierza więc instalować przy swoich budynkach instalacje fotowoltaiczne.

"Rezygnując z energii pobieranej z sieci na rzecz tej ze źródeł odnawialnych, poznańska Caritas realnie zmniejsza emisję CO2. Nasz system dokładnie oblicza, o ile. Ten ekwiwalent zaoszczędzonego CO2 można potem wykorzystać do bilansowania emisji, która powstaje, gdy ośrodki korzystają z prądu produkowanego z węgla czy gazu" - wyjaśnia Izabela Klusek z Cleanstock. "To pierwszy krok poznańskiej Caritas w drodze do neutralności klimatycznej" - ocenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro