Żar leje się z nieba: uwaga na zwierzęta! Za to można zostać ukaranym
Upały doskwierają nie tylko ludziom.
Podstawą jest zapewnienie zwierzętom stałego dostępu do świeżej wody. Zdaniem ekspertów nie powinny one w czasie upałów zbyt intensywnie się bawić. Istotne jest także dopasowanie pory spaceru do temperatury panującej na zewnątrz. Podłoże w tych godzinach jest bardzo rozgrzane, co może być bolesne oraz szkodliwe dla zwierzęcia. Należy także zapewnić im źródła chłodu, takie jak cień, basen z wodą czy matę chłodzącą.
O to wszystko dbają przedstawiciele poznańskiego schroniska, jednak jak podkreślają w okresie letnim odbierają więcej telefonów od osób, które chcą u nich zostawić swojego pupila.
"Obecnie, w okresie wakacyjnym, otrzymujemy niestety więcej telefonów z pytaniem o możliwość oddania zwierząt na wakacje. Podkreślam, że schronisko nie jest hotelem dla psów, nie przyjmujemy zwierząt właścicielskich "na przechowanie" - mówi Katarzyna Frąckowiak z poznańskiego schroniska.
Odnotowywane są również przypadki porzucania psów lub pozostawiania ich przywiązanych do drzew. Czyn ten jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat lub grzywna do 100 tys. zł.
Pamiętajmy też, że za pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie grozi do 3 lat więzienia. "W przypadku zauważenia np. psa w rozgrzanym pojeździe, należy najpierw ocenić sytuację. Gdy po obserwacji nie pojawi się właściciel, należy podjąć działanie. Gdy szyba samochodu jest uchylona, można otworzyć drzwi. Natomiast gdy nie ma innej możliwości, działając w celu wyższej konieczności, dopuszczalne jest wybicie szyby. Należy także powiadomić o tej sytuacji policję lub inne służby porządkowe"- przypominają miejscy urzędnicy.