Reklama

Tak kiedyś wyglądał Poznań Główny. Niezwykła kolekcja pocztówek sprzed ponad 100 lat!

Początek XX wieku. | fot. Własność Tadeusza Bonieckiego / CYRYL
Początek XX wieku. | fot. Własność Tadeusza Bonieckiego / CYRYL

Pocztówki pojawiły się w Cyfrowym Repozytorium Lokalnym.

CYRYL właśnie wzbogacił się o nową kolekcję. Tym razem zobaczymy w niej pocztówki przedstawiające poznański dworzec kolejowy. Jak przypominają pracownicy CYRYLA, Poznań Główny stojący przy ulicy Dworcowej nie był pierwszym dworcem w Poznaniu. Ten znajdował się kawałek dalej - na dzisiejszych Jeżycach. Budynek przy Dworcowej otwarto natomiast w 1879 roku. - Dwukondygnacyjny, prostokątny, podpiwniczony budynek nowego dworca składał się ze skrzydła frontowego mieszczącego hol główny i zespołu skrzydeł południowych otaczających wewnętrzne dziedzińce. Budowlę wzniesiono z cegły na fundamencie z kamieni polnych, a elewacje obłożono czerwoną licówką z dekoracyjnymi elementami z terakoty - można przeczytać na CYRYL-u.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W obiekcie funkcjonowały nie tylko kasy i poczekalnie (osobno dla I i II klasy), ale też restauracja, bufet, jadalnia, przechowalnia bagażu, łazienki, posterunek policji oraz miejsce z telegrafem.

Pocztówki zebrane na CYRYL-u pochodzą z prywatnych zbiorów i pokazują Poznań Główny w okresie od 1898 do 1945 roku. Więcej można zobaczyć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.19 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro