Reklama
Reklama

Zmiany w organizacji ruchu pieszych na Starym Rynku wymusiła Państwowa Inspekcja Pracy. Stwierdzono naruszenie zasad bezpieczeństwa

fot. PIM
fot. PIM

Miasto w czwartek poinformowało o postępujących pracach i tym samym wymuszonej zmianie w organizacji ruchu pieszych na rynku, ale okazuje się, że podłoże tej decyzji jest inne.

W komunikacie Poznańskich Inwestycji Miejskich nie ma ani słowa o tym, że do zmian doszło po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Podano natomiast, że wykonawca rozpoczyna przygotowania do układania kostki granitowej na płycie Starego Rynku i dlatego postanowiono przenieść ruch pieszych na już ułożone chodniki okalające rynek.

Daria Wojtczak z poznańskiego oddziału PIP wyjaśnia w rozmowie z nami, że w ostatnich dniach na terenie przebudowywanego Starego Rynku odbyła się kontrola inspektorów. W jej trakcie stwierdzono naruszenie zasad bezpieczeństwa pieszych poruszających się po tym terenie. Nakazano więc wykonawcy prac wprowadzenie zmian. - Chodziło o wygrodzenie strefy prac budowlanych od strefy gastronomicznej i ruchu pieszych - mówi. - W przyszłym tygodniu odbędzie się rekontrola i jeśli okaże się, że zmiany nie zostały wprowadzone, możemy podjąć kolejne kroki. To m.in. kary grzywny czy skierowanie sprawy do prokuratury - dodaje.

Przypomnijmy, że zgodnie z komunikatem PIM, od najbliższego weekendu (wymieniono daty 14 - 15 lipca) piesi nie będą mogli poruszać się po płycie rynku. - Na strefę ruchu pieszego przeznaczone zostaną dwa metry od strony płyty rynku na całym jego obwodzie. Wykonawca poprosił restauratorów o zawężenie stref restauracyjnych znajdujących się na traktach dla pieszych. Poza poprawą bezpieczeństwa ruchu, pozwoli to także na poszerzenie frontu robót na płycie Starego Rynku, gdyż wykonawca będzie miał więcej wolnej przestrzeni do wykonania konstrukcji podbudowy i dalszego układania nawierzchni. Wykonawca deklaruje, że będzie przesuwał opłotowanie w miarę postępu robót. W południowej części Starego Rynku rozpoczęła się już budowa dolnych warstw konstrukcji nawierzchni - podali pracownicy PIM.

Poprosiliśmy PIM o ustosunkowanie się do sprawy kontroli PIP.

"Na Starym Rynku odbyła się kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która wskazała Generalnemu Wykonawcy, że wobec ułożenia chodnika piesi mają poruszać się jego wydzieloną częścią, z czego pozostała może być wykorzystana na stoliki restauracyjne. Wykonawca poinformował restauratorów o decyzji PIP. Nie zmienia to faktu, że równolegle postęp prac wymusza zmianę ciągów pieszych. Wobec zbliżającego się kolejnego etapu prac analizowane były od pewnego czasu warianty zmiany ciągów pieszych, co zbiegło się w czasie z kontrolą PIP, która jednoznacznie nakazała poprowadzenie ciągów pieszych, wobec czego inne warianty już nie są brane pod uwagę. Tak jak wskazywaliśmy w komunikacie, wprowadzana zmiana poza poprawą bezpieczeństwa ruchu, pozwoli także na poszerzenie frontu robót na płycie Starego Rynku, gdyż wykonawca będzie miał na starorynkowej płycie więcej wolnej przestrzeni do wykonywania prac. Na płytę będzie wjeżdżać coraz więcej sprzętu, samochodów i materiału - w południowej części rozpoczęła się już budowa dolnych warstw konstrukcji nawierzchni, przed nami dalsze prace" - poinformowała Paulina Nowicka z PIM.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro