Reklama

Pomogą seniorom. Właśnie ruszył telefon zaufania

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sabine van Erp z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sabine van Erp z Pixabay

Mieszkańcy naszego powiatu będą mogli skorzystać ze wsparcia realizowanego w ramach programu "Zdrowy Senior".

Telefon zaufania dla seniorów działa od środy. Pomoc kierowana jest w szczególności do osób, które utraciły bliskich, przeżywają silny stres, mają problemy ze snem, towarzyszy im poczucie bezsilności i braku nadziei oraz odczuwają napady paniki, doświadczają zaburzeń nastroju czy też nie mają chęci wykonywania codziennych zajęć.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

"Minione lata są szczególnie trudne dla osób starszych. Wszystko przez izolację i niepewność spowodowaną pandemią koronawirusa. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu telefonu zaufania. Wierzę, że będzie to miejsce, gdzie nasi seniorzy uzyskają fachową pomoc, ale także będą mogli po prostu porozmawiać" - wyjaśnia starosta poznański, Jan Grabkowski. "Starsze osoby niejednokrotnie są samotne, potrzebują wsparcia w chorobie czy też pomocy w trudnej sytuacji życiowej i od dziś mogą liczyć na rozmowę ze specjalistą" - dodaje.

To pierwsza edycja takiej formy wsparcia w powiecie. "Aby skorzystać z porady, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 571 411 811 i zgłosić taką potrzebę. Psycholog oddzwoni. Projekt zakłada także możliwość kontaktu osobistego z terapeutą. Konsultacje będą odbywać się telefonicznie, w każdą środę między godziną 15:15 a 18:15 od 12 lipca do 27 grudnia br." - zapowiada Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka starosty

Program "Zdrowy Senior" realizowany jest po raz piąty. Obok telefonu zaufania, wzorem poprzednich lat planowana jest również organizacja warsztatów edukacyjno- profilaktycznych dla seniorów i ich opiekunów. "Na zajęciach w 11 gminach powiatu (w Czerwonaku, Kleszczewie, Kostrzynie, Kórniku, Mosinie, Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Rokietnicy, Suchym Lesie, Swarzędzu, Tarnowie Podgórnym) poruszone zostaną zagadnienia dotyczące zaburzeń poznawczych, nastroju, depresji, a także udarów i schorzeń neurologicznych po przebytej chorobie Covid-19" - zapowiada rzeczniczka. I podkreśla, że dotychczas zrealizowano 4 edycje projektu (2017, 2018, 2019, 2022). W warsztatach uczestniczyło ponad 500 osób, a na ten cel wydatkowano ponad 67,5 tys. zł.

Program "Zdrowy Senior" w całości finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego. Realizuje go Fundacja Petra, która w 2023 roku otrzymała dotację w wysokości 50 tys. zł.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro