Reklama
Reklama

Pomogą seniorom. Właśnie ruszył telefon zaufania

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sabine van Erp z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sabine van Erp z Pixabay

Mieszkańcy naszego powiatu będą mogli skorzystać ze wsparcia realizowanego w ramach programu "Zdrowy Senior".

Telefon zaufania dla seniorów działa od środy. Pomoc kierowana jest w szczególności do osób, które utraciły bliskich, przeżywają silny stres, mają problemy ze snem, towarzyszy im poczucie bezsilności i braku nadziei oraz odczuwają napady paniki, doświadczają zaburzeń nastroju czy też nie mają chęci wykonywania codziennych zajęć.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

"Minione lata są szczególnie trudne dla osób starszych. Wszystko przez izolację i niepewność spowodowaną pandemią koronawirusa. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu telefonu zaufania. Wierzę, że będzie to miejsce, gdzie nasi seniorzy uzyskają fachową pomoc, ale także będą mogli po prostu porozmawiać" - wyjaśnia starosta poznański, Jan Grabkowski. "Starsze osoby niejednokrotnie są samotne, potrzebują wsparcia w chorobie czy też pomocy w trudnej sytuacji życiowej i od dziś mogą liczyć na rozmowę ze specjalistą" - dodaje.

To pierwsza edycja takiej formy wsparcia w powiecie. "Aby skorzystać z porady, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 571 411 811 i zgłosić taką potrzebę. Psycholog oddzwoni. Projekt zakłada także możliwość kontaktu osobistego z terapeutą. Konsultacje będą odbywać się telefonicznie, w każdą środę między godziną 15:15 a 18:15 od 12 lipca do 27 grudnia br." - zapowiada Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka starosty

Program "Zdrowy Senior" realizowany jest po raz piąty. Obok telefonu zaufania, wzorem poprzednich lat planowana jest również organizacja warsztatów edukacyjno- profilaktycznych dla seniorów i ich opiekunów. "Na zajęciach w 11 gminach powiatu (w Czerwonaku, Kleszczewie, Kostrzynie, Kórniku, Mosinie, Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Rokietnicy, Suchym Lesie, Swarzędzu, Tarnowie Podgórnym) poruszone zostaną zagadnienia dotyczące zaburzeń poznawczych, nastroju, depresji, a także udarów i schorzeń neurologicznych po przebytej chorobie Covid-19" - zapowiada rzeczniczka. I podkreśla, że dotychczas zrealizowano 4 edycje projektu (2017, 2018, 2019, 2022). W warsztatach uczestniczyło ponad 500 osób, a na ten cel wydatkowano ponad 67,5 tys. zł.

Program "Zdrowy Senior" w całości finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego. Realizuje go Fundacja Petra, która w 2023 roku otrzymała dotację w wysokości 50 tys. zł.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro