Reklama

Volkswagen Poznań stawia gigantyczną instalację fotowoltaiczną

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Powstanie w zakładzie we Wrześni.

Pierwszy etap prac zakończył się w kwietniu bieżącego roku i objął teren o powierzchni około 4 hektarów. Pozyskiwana jest stąd energia elektryczna o mocy 2MW. W czwartek Volkswagen Poznań poinformował, że podpisał umowę na realizację drugiego etapu prac.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Wykonawcą została firma Quanta Energy. Na terenie 18 hektarów pojawi się ponad 20 tysięcy paneli PV o mocy 590W. Ta część instalacji będzie miała moc 13MW. - Po zakończeniu budowy cała instalacja obejmie teren 22 ha, co odpowiada powierzchni 28 boisk piłkarskich i produkować będzie 15.750 MWh energii elektrycznej, co wystarczyłoby dla blisko 4000 domów jednorodzinnych przez rok - wyjaśnia Volkswagen Poznań. - Wyprodukowana energia będzie przeznaczona głównie do zasilania zakładu produkcyjnego Volkswagen Poznań we Wrześni. Budowa nowej instalacji ma zostać rozpoczęta jeszcze w tym roku. Uruchomienie natomiast - do czerwca 2024 roku - dodaje.

Jak przypomina zakład, nie jest to jedyny projekt energetyczny realizowany przez VWP. W odlewni odzyskiwana jest energia cieplna pochodząca z procesów produkcyjnych. Trafia do sieci miejskiej i ogrzewa 6500 mieszkań w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
15.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro