Reklama
Reklama

Aquanet chce podwyżki opłat za wodę i ścieki. Średnio poziom cen miałby wzrosnąć o 28% w trzy lata

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PAN XIAOZHEN / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PAN XIAOZHEN / unsplash.com

Stosowny wniosek już złożono do Wód Polskich.

Jak wyjaśnia Aquanet, aktualnie obowiązująca taryfa została zatwierdzona niemal dwa lata temu. - Przyjęte wówczas wskaźniki waloryzacji jak i poziom inflacji okazały się mocno niedoszacowane oraz zdezaktualizowały się z przyczyn od Spółki niezależnych, a wynikających z panującej od dłuższego już czasu sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej w regionie. Z uwagi na drastyczną zmianę warunków ekonomicznych świadczonych usług, wzrost kosztów zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków Aquanet odnotował stratę na działalności wodociągowo-kanalizacyjnej - tylko w ostatnim okresie obrachunkowym (tj. od 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023) na poziomie: 52,8 mln zł - wyjaśnia spółka.

Nowy wniosek, który został złożony do Wód Polskich 3 lipca, uwzględnia ceny na trzy kolejne lata. - We wniosku zaproponowaliśmy średni poziom podwyżki cen świadczonych usług w okresie 3 lat w wysokości 28 %. W przypadku gospodarstw domowych w pierwszym roku taryfy byłby to wzrost o 15,2% (w porównaniu z aktualną ceną) za dostarczanie wody oraz o 20,3 % (w porównaniu z aktualną ceną) za odbiór ścieków. Taki poziom podwyżki ceny za wodę i ścieki przy miesięcznym średnim zużyciu (ok. 3m3) oznaczałby wzrost o ok. 9,98 zł brutto dla jednego mieszkańca w skali miesiąca - dodaje.

Aquanet tłumaczy, że musi ponosić coraz wyższe koszty by móc świadczyć usługi w sposób nieprzerwany. - Dla porównania sam koszt energii elektrycznej w stosunku do roku 2021 wzrósł o ponad 143%. Żaden z naszych obiektów, czy to wodociągowy czy kanalizacyjny nie może funkcjonować bez prądu. Do realizacji procesów: pobierania, uzdatniania, dostarczania mieszkańcom do kranów wody (zapewniając przy tym odpowiednie jej ciśnienie), jak również procesów odbierania i oczyszczania zgodnie z wymaganymi normami ścieków, potrzebna jest energia elektryczna. Na sytuację Spółki w oczywisty sposób wpływa także inflacja oraz wzrost oprocentowania kredytów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro