Reklama
Reklama

LEGO znów w hołdzie dla noblistki urodzonej pod Poznaniem. Powstała makieta z 21 tys. klocków

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

To dla uczczenia 100. urodzin Wisławy Szymborskiej.

W setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej (2 lipca) w Krakowie otwarto park imienia słynnej noblistki. Tuż obok w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zobaczyć można zbudowaną z ponad 21 tys. klocków makieta odwzorowująca galę wręczenia Nagrody Nobla sprzed 27 lat.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

"Budowanie z klocków LEGO, podobnie jak poezja, pomaga rozwijać kreatywność oraz abstrakcyjne i niezależne myślenie. Obie te formy są ponadczasowe i znane wszystkim pokoleniom. Dlatego w Grupie LEGO staramy się korzystać z takich okazji jak setna rocznica urodzin polskiej noblistki, by tworzyć ciekawe, przystępne doświadczenia dla dzieci i dorosłych oraz umożliwiać bliższe poznanie tak wyjątkowych postaci jak Wisława Szymborska. Wierzymy, że nauka przez zabawę przybliży młodszym odbiorcom uniwersalną i pełną humoru twórczość poetki"- mówi Maciej Seliński, General Manager LEGO na region Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich.

Za projekt i budowę makiety odpowiadał Certyfikowany Budowniczy LEGO Mateusz Kustra. Cały proces - od pierwszego pomysłu do złączenia ostatnich klocków - zajął jego zespołowi blisko pół roku. Mierząca 113 cm szerokości i ważąca blisko 30 kg makieta zawiera ponad 380 minifigurek. "Zbudowanie tej makiety było dla mnie ciekawym i osobistym doświadczeniem. Jako młody krakus wraz z rodzicami spotkałem na ulicy panią Szymborską. Było to dla mnie wielkie przeżycie i do dziś tkwi w mojej pamięci. Wtedy nawet nie wyobrażałem sobie, że moją pracą oddam kiedyś hołd jednej z największych Polek" -wspomina Mateusz Kustra.

Jak już wcześniej informowaliśmy na łamach naszego portalu, figurkę Wisławy Szymborskiej z klocków LEGO autorstwa Łukasza Więcka, byłego uczestnika programu "LEGO Masters" mogliśmy już zobaczyć w marcu, kiedy to obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji.

Polska poetka, eseistka, krytyczka, Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 na Prowencie, obecnie to część Kórnika. Jej wiersze przełożono na kilkadziesiąt języków między innymi: angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński. W 1996 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Została odznaczona Orderem Orła Białego. Wisława Szymborska zmarła w 2012 roku swoim domu w Krakowie w wieku 89 lat. W związku z trwającym rokiem noblistki również w Poznaniu przygotowano sporo wydarzeń. Pisaliśmy o tym między innymi tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro