Reklama
Reklama

Amerykański rak opanował poznańskie stawy. Będą je odławiać

fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Rak luizjański to jeden ze stu najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych na naszym kontynencie.

Skąd rak pochodzący z Ameryki Północnej w stawach na terenie Dębiny? Prawdopodobnie został tam podrzucony. - Rak luizjański Procambarus clarkii to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek ceniony w akwarystyce na całym świecie. Niestety, tak popularne zwierzęta są często ofiarami porzuceń, najczęściej dlatego, że nadmiernie się rozmnożyły, podgryzają inne zwierzęta w akwarium lub właściciele się nimi znudzili - informuje Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Niestety, ale ten gatunek raka zagraża rodzimej faunie i florze. - Skorupiak ten, próbując odnaleźć się w obcym ekosystemie, ma bardzo negatywny wpływ na ekosystemy wodne i ich otoczenie. Obecność raka luizjańskiego na obszarze użytku ekologicznego "Dębina II" bezpośrednio zagraża m.in. występującym tam populacjom płazów oraz innym gatunkom będących pod ochroną. Dla zdrowia człowieka gatunek ten nie stanowi jednak bezpośredniego zagrożenia - dodaje.

Tylko podjęcie właściwych działań może ograniczyć eskalację problemu, dlatego raki muszą zostać odłowione. Od lipca do października w 10 dwudniowych sesjach wybrana do tego firma będzie odławiać raki ręcznie i podbierakiem, a także poprzez pułapki. - Odłów będzie prowadzony w dwuosobowych zespołach na wyznaczonych trzech stanowiskach. Wykonawca zobowiązany jest do oznakowania terenu objętego działaniami plakatami informacyjnymi oraz do przeprowadzenia co najmniej dwóch spotkań informacyjnych dla osób zainteresowanych. Odłowione raki zostaną zagospodarowane do celów badawczych, jako pokarm dla zwierząt w ośrodkach rehabilitacji zwierząt lub ogrodach zoologicznych.

Uniwersytet podkreśla, że w trakcie akcji straż miejska będzie kontrolować teren przy stawach, by uniknąć podszywania się kłusowników pod działania profesjonalnej firmy. - W przypadku zauważenia na terenie Dębiny osób budzących wątpliwości - należy powiadomić odpowiednie służby - apeluje uczelnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
36.08 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro