Reklama

W Poznaniu będą powstawały stelaże do paneli fotowoltaicznych podążających za słońcem

Zdjęcie ilustracyjne | fot. .hcp.eu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. .hcp.eu

To jedno z założeń listu intencyjnego podpisanego pomiędzy Grupą Enea a H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A.

Jednym z ważnych potencjalnych pól współpracy Grupy Enea i H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. będzie przygotowanie specjalnych stelaży pod nowoczesną instalację fotowoltaiczną, której panele podążają za słońcem. Jak przekazano, nad autorskim rozwiązaniem tego typu pracuje spółka Enea Serwis, która nawiązała współpracę z młodym konstruktorem z Polski.

"Rozwój odnawialnych mocy wytwórczych jest jednym z najważniejszych zadań, jakie w najbliższych latach będzie realizować Grupa Enea. Obecnie posiadamy projekty typu greenfield z wydanymi warunkami przyłączenia na 525 MW. Spółki celowe Grupy realizują kolejne projekty na dodatkowe kilkaset MW zielonej energii. W 2024 r. będziemy dysponować projektami na ok. 800 MW z wydanymi pozwoleniami na budowę. To ogromny projekt inwestycyjny, który zakłada wykorzystanie posiadanych przez Grupę kompetencji w zakresie budowy farm fotowoltaicznych. Jestem przekonany, że współpraca z H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. rozwinie się i pozwoli wykorzystać potencjał jednej z najbardziej zasłużonych polskich firm produkcyjnych, która wywarła duży wpływ nie tylko na historię rozwoju polskiego przemysłu, ale także na historię Polski" - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.

"Cieszymy się z możliwości rozwoju współpracy z Grupą Enea w obszarze rozwoju innowacyjnych rozwiązań dla instalacji fotowoltaicznych. Specjalizujemy się w produkcji skomplikowanych konstrukcji stalowych dla wielu branż, w tym offshore i energetyki. Zakłady H.CEGIELSKI - POZNAŃ S.A. będące miejscem udanych wdrożeń wielu fantastycznych rozwiązań technicznych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, to doskonały wybór Grupy Enea na ulokowanie innowacyjnego projektu konstrukcyjnego. Ponadto, we współpracy z Grupą Enea upatrujemy szans na poprawę efektywności energetycznej i obniżenie kosztów produkcji przemysłowej dzięki wykorzystaniu energii ze źródeł fotowoltaicznych" - powiedział Krzysztof Zalewski, prezes zarządu H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A.

"Potencjał instalacji nadążnej jest bardzo duży. Poza standardowymi zastosowaniami chcemy zainteresować naszym produktem rolników i przedsiębiorstwa rolne. W Polsce tzw. agrofotowoltaika ma ogromny potencjał, który chcemy zagospodarować. Nasza instalacja to umożliwia, gdyż dzięki funkcji pozwalającej na zmianę położenia paneli możliwe staje się prowadzenie produkcji rolnej pod instalacją fotowoltaiczną. Zastosowań i możliwości jest wiele - chcemy je zbadać w kolejnych miesiącach we współpracy z partnerem rolnym i wybudować na bazie naszej instalacji testową, prototypową farmę agrofotowoltaiczną, tak aby na przykładzie móc pokazać zalety nowej technologii. Wpisuje się to w dążenie Grupy Enea do tworzenia tzw. nowych linii biznesowych" - mówił Sławomir Szczot, wiceprezes zarządu ds. rozwoju Enea Serwis.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro