Reklama
Reklama

Ponad 50 osób okradzionych z ponad 20 mln złotych. Bezprawnie uzyskiwali dostęp do kont bankowych ofiar i je czyścili

fot. policja
fot. policja

W tle zmienianie kart SIM i wprowadzanie w błąd pracowników banków.

Poznański oddział Prokuratury Regionalnej zajmuje się sprawą zorganizowanej grupy przestępczej, która bezprawnie przejmowała środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych kilkudziesięciu osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych. Wiadomo, że grupa działała od 2018 do 2021 roku w całej Polsce.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Jak dochodziło do przejmowania pieniędzy? - Przestępczy proceder polegał na wprowadzaniu pracowników operatorów sieci telefonii komórkowych w błąd, co do tożsamości abonentów i bezprawnej zmianie kart SIM powiązanych z numerami abonenckimi służącymi do autoryzacji transakcji zlecanych przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej. Następnie sprawcy wprowadzali pracowników banków prowadzących na rzecz pokrzywdzonych rachunki rozliczeniowe w błąd, co do tożsamości osób podających się za dysponentów tych rachunków i po bezprawnym pozyskiwaniu, względnie zmianie loginów i haseł dostępowych do rachunków rozliczeniowych pokrzywdzonych uzyskiwali dostęp do wskazanych rachunków bankowych, co skutkowało przejmowaniem przy ich wykorzystaniu środków pieniężnych zgromadzonych na tych rachunkach bankowych - tłumaczy Prokuratura Regionalna.

Przestępcy pieniądze pozyskane z kont ofiar wpłacali na własne konta bankowe, a następnie kupowali za nie złoto, waluty i sprzęt elektroniczny. - 20 czerwca na polecenie prokuratora funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali w śledztwie kolejną osobę podejrzaną o udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej. W toku wykonywanych czynności w pomieszczeniach u zatrzymanego mężczyzny zabezpieczono m.in. dokumenty potwierdzające wpłaty środków pieniężnych i wydania w zamian środków w postaci kryptowalut, sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, elektroniczne nośniki danych, a także liczarkę do banknotów - dodaje. Mężczyznę aresztowano na 3 miesiące. Dokonano też zabezpieczenia majątkowego na kwotę 100 tysięcy złotych.

Ustalono, że grupa okradła ponad 50 osób z ponad 20 milionów złotych. W areszcie przebywa 7 osób, a w sprawie jest 16 podejrzanych. Grozi im do 15 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
33.95 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro