Reklama

Kilkaset drzew do wycięcia na nasypach kolejowych w centrum Poznania? Kolejarze odpowiadają

fot. Koalicja ZaZieleń Poznań
fot. Koalicja ZaZieleń Poznań

Sprawę w ubiegłym tygodniu nagłośnili społecznicy.

Z relacji Koalicji ZaZieleń Poznań wynika, że PKP Polskie Linie Kolejowe chcą wyciąć kilkaset drzew z nasypu kolejowego przy ul. Pułaskiego i dalej na nasypach, aż do ul. Garbary w Poznaniu. Teraz głos w tej sprawie zajęli kolejarze.

Jak podkreśla Radosław Śledziński z PKP PLK, spółka jest zobowiązana utrzymać linie w odpowiednim stanie. - W tym celu konieczne jest m.in. usuwanie roślinności w okolicy torów, która w realny sposób stanowi zagrożenie dla przejeżdżających pociągów. W wyniku silnych wichur i anomalii pogodowych dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których powalone drzewa lub odłamane konary i gałęzie spadają na tory - to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia pasażerów. Powalone drzewa uszkadzają sieć trakcyjną i pantografy pociągów. Tylko w 2022 roku, na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Poznaniu, doszło do 19 tego typu zdarzeń, które łącznie spowodowały opóźnienia 167 pociągów pasażerskich i towarowych na 6413 minut - zauważa.

Zdaniem Śledzińskiego, prace porządkowe miałyby objąć tylko rośliny, które zagrażają pociągom. - Wśród usuwanej roślinności są m.in. krzaki i samosiejki. W miarę możliwości wykonywane są tzw. cięcia techniczne, pozwalające pozostawić jak najdłużej najzdrowszą roślinność. Roboty realizowane są z uwzględnieniem m.in. okresów lęgowych ptaków - zapewnia.

Co istotne, prace wycinkowe mogą być przeprowadzone dopiero po otrzymaniu odpowiednich zgód. A tych PKP PLK jeszcze nie mają. - Wniosek o oczyszczenie z zagrażającej bezpieczeństwu roślinności między ul. Pułaskiego w Poznaniu a stacją Poznań Garbary został złożony w Urzędzie Miasta Poznania w październiku 2021 r. Decyzja nie została dotychczas wydana. Po uzyskaniu formalnej decyzji samorządu możliwe będzie wykonanie koniecznych prac, które są planowo rozłożone na najbliższe lata, co pozwoli zachować część roślinności jak najdłużej.

Koalicja ZaZieleń Poznań zapowiedziała już, że będzie walczyć o drzewa na nasypach kolejowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro