Reklama

"Leczenie nowotworów może prowadzić do niepłodności". Jaśkowiak mówi o programie zabezpieczającym płodność

ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. Eksseaborn0/pixabay.com
ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. Eksseaborn0/pixabay.com

Prezydent Poznania zapewnia mieszkańców, że miasto będzie kontynuowało program.

W poniedziałek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poruszył w social mediach temat chorych onkologicznie poznaniaków - Problem jest poważny, ponieważ leczenie nowotworów może prowadzić do trwałej niepłodności. Na realizację programu planujemy przeznaczyć ponad milion złotych w latach 2024-27.

Ten program ma być szansą dla osób, które chciałby mieć w przyszłości dzieci, ale choroba nowotworowa uniemożliwia im to.

Poznań jako pierwszy samorząd w Polsce wspiera w ten sposób chorych onkologicznie. Pierwszy taki program ruszył w 2021 roku i nadal trwa. Do tej pory skorzystało z niego 31 osób - informuje Miasto Poznań.

- Te dane pokazują, że nasz program jest potrzebny - powiedział Jacek Jaśkowiak.

Niektóre leki przyjmowane podczas chemioterapii uszkadzają jajniki oraz powodują zaburzenia hormonalne, co może wpłynąć na wady rozwojowe dziecka.

Zabezpieczenie płodu ma polegać na pobraniu komórek rozrodczych i zastosowaniu kriokonserwacji. Oznacza to, że będą one poddane specjalnym płynom, a następnie zamrożone i przechowywane w ciekłym azocie lub w jego oparach w temperaturze poniżej minus 150 stopni Celsjusza.

Tak zabezpieczone komórki przechowywane będą w bankach komórek rozrodczych. Uczestnicy miejskiego programu otrzymają dofinansowanie zarówno w kwalifikacji medycznej i diagnostycznej, jak i do 24 miesięcy przechowywania materiału biologicznego - tłumaczy Miasto Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia! Również dla Poznania
25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
10.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro