Veolia po sezonie rozpoczyna w Poznaniu intensywne prace. Do akcji wkroczy m.in. robot
Koniec sezonu grzewczego to okres intensywnych prac związanych z modernizacją i rozwojem sieci ciepłowniczej.
Jak przekazano, spółka dostarcza ciepło do 60% mieszkańców miasta, a jego produkcja wyniosła w 2022 r. 7,7 mln GJ. W ubiegłym roku Veolia podpisała umowy na przyłączenie do sieci ciepłowniczej na poziomie blisko 43 MW. "Dzięki zmniejszaniu liczby indywidualnych źródeł ogrzewania i likwidacji czynników przyczyniających się do powstawania smogu poprawia się jakość poznańskiego powietrza" - podkreśla Donata Kałużna, rzeczniczka Veolia Energia Poznań S.A.
"Za nami kolejny sezon grzewczy, który upłynął pod znakiem niepewności co do regularnego zaopatrzenia poznańskiej elektrociepłowni Karolin w paliwo. Dzięki współpracy z krajowymi dostawcami i importowi węgla, utrzymaliśmy nieprzerwane dostawy ciepła dla naszych klientów. Jednocześnie konsekwentnie dążymy do pełnej dekarbonizacji, stawiając na alternatywne surowce i technologie. W ten sposób zapewniając bezpieczeństwo dostaw ciepła, poprawiamy też efektywność energetyczną i jakość powietrza" - podsumował miniony sezon Jakub Patalas, wiceprezes zarządu Veolia Energia Poznań, dyrektor techniczny.
Spółka cały czas prowadzi intensywne prace inwestycyjne i modernizacyjne. "W 2022 roku wdrożyliśmy m.in. takie rozwiązania, jak akumulator ciepła, magazynujący nadwyżki ciepła na wypadek wzrostu zapotrzebowania mieszkańców na energię, wymieniliśmy odcinki sieci rozdzielczej i magistralnej oraz zmodernizowaliśmy chłodnie wentylatorowe, dzięki którym poprawiliśmy efektywność energetyczną całego systemu" - dodaje Jakub Patalas. W 2022 roku Veolia wymieniła w Poznaniu 11 km sieci ciepłowniczej, tym samym ograniczając straty w przesyle ciepła.
"Dzięki inwestycjom konsekwentnie realizowanym przez spółkę, liczba awarii spadła o 15% w stosunku do poprzedniego roku. Aby utrzymać niezawodność funkcjonowania systemu ciepłowniczego w Poznaniu, okres między sezonami grzewczymi to czas na modernizację infrastruktury" - podkreśla rzeczniczka. "W tym celu zaplanowano przeglądy z wykorzystaniem robota sieci magistralnej, wymianę odcinków sieci rozdzielczych, modernizację komór oraz wymianę armatury" - dodaje.
Jak podkreślono, Veolia Energia Poznań systematycznie rezygnuje z nieefektywnych źródeł ciepła. W ubiegłym roku spółka w ramach dofinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zlikwidowała 12 węzłów grupowych. W ich miejsce zainstalowano 130 nowoczesnych węzłów indywidualnych, zasilanych bezpośrednio z miejskiej sieci ciepłowniczej.
"Dzięki przebudowie węzłów grupowych na niezależne węzły indywidualne nie tylko oszczędzamy blisko 40% energii potrzebnej do ogrzania budynków, ale również ograniczamy straty przesyłowe ciepła. Z kolei zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo w elektrociepłowni Karolin, to redukcja emisji dwutlenku węgla i pyłów do atmosfery" - dodaje Jakub Patalas.
Jak poinformowano, w wyniku likwidacji węzłów grupowych spółka ograniczyła emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 1000 ton w skali roku.