Reklama

Laureat Nagrody Nobla przyjechał do Poznania

fot. Przemysław Stanula
fot. Przemysław Stanula

29 czerwca laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, turecki pisarz, Orhan Pamuk, odebrał dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uroczystość odbyła się w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM. Orhan Pamuk, turecki pisarz i Noblista z 2006 roku, dołączył do grona doktorów honorowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

"Przyjęcie Pana Orhana Pamuka do naszej społeczności jest symbolicznym przypieczętowaniem związku dwóch narodów. Twórca, obierając rolę przenikliwego badacza skomplikowanych relacji Wschodu i Zachodu jako formacji kulturowych, staje się tym samym ambasadorem wielowiekowej przyjaźni Polski i Turcji, jedynego państwa, które w przeszłości nie uznało rozbiorów Rzeczypospolitej" - mówiła Rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska

"To wielkie wyróżnienie i zaszczyt dla mnie, jestem bardzo szczęśliwy" - dziękował Orhan Pamuk odbierając dyplom honorowy. "Dla mnie wolność słowa i swoboda wypowiadania się są w pewnym sensie czymś, co umożliwia mi ochronę tego, czym się zajmuję. To ochrona tekstu, ja też bronię swojego tekstu, stąd opowiadam się za wolnością słowa w sposób niemalże egoistyczny. Chodzi też o to, żeby zachować ducha humanizmu w tym, co mówimy i co czynimy"- dodał.

"To Montaigne właściwie odkrył to, że na tym polega humanizm i w związku z tym, można powiedzieć, że jeżeli on napisał szczerze o tym, że ludzie w różnych zakątkach świata rozumieją go, to ludzkie serca, ludzka myśl jest wszędzie, dlatego też wszędzie to jest takie samo. Duch humanizmu i humanistyki opiera się na odkryciach w literaturze i to jest właśnie ta idea dublera niejako, ta fantazja, w której widzimy, że jest ktoś, kto wygląda czy jest takim człowiekiem jak ja, to w mojej literaturze się pojawia, bawię się tym w moich książkach"- mówił do zebranych pisarz.

Orhan Pamuk jest bohaterem programu Portret Artysty w ramach 33. edycji Malta Festival Poznań.

Uchwałę w sprawie nadania tytułu DHC pisarzowi Senat UAM podjął jednogłośnie, podczas posiedzenia w dniu 27 lutego. "Wyróżniamy jednego z największych żyjących pisarzy naszych czasów, człowieka, który jest autorem nie tylko znakomitych i poruszających wszystkich nas powieści, ale także kogoś o nieposzlakowanej postawie moralnej" - komentował wówczas prof. Tomasz Mizerkiewicz, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM "Kogoś, kto przypomina najbardziej szlachetne postawy pisarzy, którzy walczyli z totalitaryzmami i różnymi reżimami. Orhan Pamuk to autor książek, które każdy powinien w którymś momencie przeczytać. W sposób niezwykle ciepły i serdeczny podejmuje w swojej twórczości wątki związane z Polską. Zawsze opowiada o Polsce z szacunkiem, z uznaniem i wielką fascynacją. Polska jest dla niego kulturą, w której znajduje rzeczy dla niego tajemnicze, niezwykłe i ktoś kto czytał "Biały zamek", doskonale wie, że nosi w sobie pamięć o wielowiekowych, ciepłych, serdecznych, czasami dramatycznych, ale jednak mocno wiążących polską i turecką kulturę relacjach" - dodał.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro