Reklama
Reklama

W czwartek Poznań świętuje imieniny swoich patronów. Będą rozdawać pieczone pyry mieszkańcom

Ubiegłoroczne imieniny patronów miasta | fot. Ewelina Jaśkowiak/Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej w Poznaniu.
Ubiegłoroczne imieniny patronów miasta | fot. Ewelina Jaśkowiak/Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej w Poznaniu.

29 czerwca to imieniny świętych Piotra i Pawła.

Z tej okazji miasto przygotowało atrakcje dla mieszkańców. Jak każdego roku w dniu imienin patronów Poznania odbywa się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczane są honorowe obywatelstwa, tytułu zasłużonych oraz nagrody naukowe, artystyczne i sportowe. Na placu Kolegiackim od 12.00 do 18.00 będzie natomiast trwać piknik "Święto Miasta z kolegiatą w tle". Co w programie? - Poznaniacy w każdym wieku będą mogli posłuchać poznańskich legend oraz opowieści o założeniu miasta na lewym brzegu rzeki - w tym roku obchodzimy 770. rocznicę tego wydarzenia. Będzie można także zobaczyć, jak nosili się mieszkańcy Poznania w różnych epokach oraz przymierzyć ich stroje - zdradzają organizatorzy.

W trakcie pikniku z mieszkańcami spotkają się archeolodzy badający teren m.in. placu Kolegiackiego. Na 13.00 zaplanowano występ Teatr Ilustracji Kamishibai ze spektaklem "Legenda o królu kruków". O 15:00 będzie można wziąć udział w zajęciach ruchowych "Cognicise", a o 16:00 teatr "Mozaika" zagra dla dzieci interaktywny koncert. Na 17:00 zaplanowano występ Klubu Szyderców BIS.

Ale to nie koniec. W trakcie pikniku dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, obejrzeć zdjęcia ze śródmieścia, a nawet zjeść. - Król Pyra poczęstuje uczestników 500 pieczonymi pyrami, a oprócz tego chętni będą mogli się zaopatrzyć w pyszne lody, poznańskie rury i mrożone napoje.

Wieczorem, konkretnie o 21.30, na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta odbędzie się pierwszy z zaplanowanych na sezon letni pokazów filmów pod chmurką. Za darmo będzie można zobaczyć "IO" Jerzego Skolimowskiego. Trochę wcześniej, o 19.00 na tarasie Bramy Poznania zagra kwartet smyczkowy Sonore w ramach koncertu "Nad dachami Poznania".

Wydarzenia imieninowe odbywać się będą także w kolejnych dniach. Wśród nich jest Targ Śródecki, który odbędzie się 1 lipca pod muralem na Śródce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro