Reklama
Reklama

Akcja służb w ratajskim bloku. W mieszkaniu wykryto zagrożenie radiacyjne

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Na miejsce wezwano strażaków i policję.

O sprawie poinformował nas Czytelnik. - W tej chwili na os. Rzeczypospolitej 35-41 jest mnóstwo straży pożarnej i policja - napisał. Jak mówi dyżurny wielkopolskich strażaków, straż pożarna rzeczywiście interweniuje na miejscu. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że w jednym z mieszkań ktoś wykrył miernikiem możliwe promieniowanie. Stwierdzono tam obecność jakiejś substancji - mówi.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Obecnie służby czekają na miejscu na pracownika sanepidu. - Nie przeprowadzono ewakuacji - zaznacza dyżurny strażaków.

Zapytaliśmy policję o tę sytuację. - Policjanci są na miejscu, ale chodzi tylko o zabezpieczenie jednego z mieszkań - mówi nam Łukasz Paterski z poznańskiej policji. - Z naszych ustaleń wynika, że nie ma podstaw, by to zdarzenie stanowiło potencjalne zagrożenie i miało być w obrębie zainteresowań policji - dodaje.

Co ciekawe, nie jest to pierwsza tego typu akcja służb na osiedlu Rzeczypospolitej. W styczniu kilka bloków dalej, w jednej z piwnic znaleziono substancje chemiczne określone jako "prekursory wybuchowe". Wśród nich były m.in. kwas azotowy i nadtlenek wodoru, których posiadanie jest zabronione. W piwnicy znaleziono też przyrząd służący do zainicjowania wybuchu. Wówczas podjęto decyzję o ewakuowaniu budynku, a w związku ze sprawą zatrzymano jedną osobę, która usłyszała zarzuty. Dwa dni wcześniej w tym pomieszczeniu wybuchł pożar. Policjanci przyznali, że cudem nie doszło do wybuchu.

  • Aktualizacja
    środa, 28.06.2023 r., godz. 20.21
    Aktualizacja
    środa, 28.06.2023 r., godz. 20.21
    Jak wyjaśnia dyżurny wielkopolskich strażaków, zgłoszenie o możliwym podwyższeniu parametrów radiacyjnych w jednym z mieszkań zostało potwierdzone. Po długim rozpoznaniu udało się zlokalizować materiał promieniotwórczy. - To bardzo mała ilość materiału, który teraz należy zutylizować. Nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców - zapewnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
81.51 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro