Reklama
Reklama

Do Polski dotarły pierwsze z zamówionych czołgów Abrams. Najpierw mają trafić do Biedruska

fot. MON
fot. MON

W środowe popołudnie wyładowano je w porcie w Szczecinie.

Do Polski dotarła jedna kompania, 14 sztuk czołgów Abrams M1A1. - W tym roku będą jeszcze dostarczone dwie kolejne kompanie. A w przyszłym roku Wojsko Polskie otrzyma kolejny batalion Abramsów - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak zauważa minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, czołgi Abrams zostaną "przejęte" przez już przeszkolonych żołnierzy i będą stanowiły "zaporę nie do przebicia". - One zamkną "Bramę Brzeską". Naszym zadaniem jest odstraszenie agresora. Spowodowanie tego, aby agresor nie wtargnął na ziemie polskie - dodaje.

MON podaje, że czołgi M1A1 Abrams wejdą na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej, podobnie jak zakontraktowane w kwietniu 2022 r. 250 czołgów M1A2 SEP v.3 Abrams. W sumie do Polski w latach 2023-2024 ma trafić 116 używanych czołgów typu M1A1. 250 Abramsów typu M1A2 to czołgi nowe. Mają trafić do naszego kraju w kolejnych latach.

Radio Poznań podaje, że Abramsy, który właśnie dotarły do Polski, jadą już do podpoznańskiego Biedruska, skąd trafią do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
36.32 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro