Reklama
Reklama

Kolejna ogromna farma fotowoltaiczna powstała w regionie

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Grupa Electrum ukończyła budowę farmy fotowoltaicznej PV Gryf realizowanej na zamówienie Energi Wytwarzania z Grupy ORLEN.

Zlokalizowana w gminie Przykona w powiecie tureckim, instalacja została zeneeregetyzowana i oddana do użytku. Budowa farmy fotowoltaicznej PV Gryf była realizowana od stycznia 2021 roku. Wiosną br. obiekt został podłączony do sieci energetycznej, a właściciel uzyskał pozwolenie na jego użytkowanie. "Łączna moc zainstalowana obiektu wynosi ok. 25 MW. Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej farmy będzie odpowiadać konsumpcji ok. 10 tysięcy gospodarstw domowych" - informuje Grupa Electrum.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

"Projekt farmy fotowoltaicznej PV Gryf postawił przed nami liczne wyzwania. Budowa linii kablowej na potrzeby wyprowadzenia mocy musiała powstać wzdłuż istniejącej linii SN. Prace prowadziliśmy przy czynnych obiektach RSN Przykona i RSN Żuki, co wymagało odpowiedniej koordynacji działań pomiędzy kilkoma podmiotami, zaangażowanymi w inwestycję. Dodatkowo farma zlokalizowana jest na wymagających terenach pokopalnianych. Zespół Electrum poradził sobie jednak wzorowo, co dobitnie świadczy o naszej skuteczności, nawet w obliczu mało sprzyjających warunków technicznych dla realizacji projektu" - mówi Tomasz Taff, Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Electrum Concreo.

Należąca do Energi Wytwarzania z Grupy ORLEN farma fotowoltaiczna PV Gryf powstała na terenie byłej kopalni węgla brunatnego Adamów. Dzięki temu nie tylko udało się przekształcić nieużywany przemysłowy teren, ale przede wszystkim wykorzystać istniejącą infrastrukturę przesyłową.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro