Reklama
Reklama

Obywatele Ukrainy muszą opuścić budynek przy ul. Warszawskiej do końca lipca. Wyznaczono nowe lokalizacje

fot. WTK
fot. WTK

Choć uchodźcy nie chcą opuścić budynku, wojewoda wielkopolski nie przedłuży umowy z właścicielem obiektu.

W wyniku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę tysiące osób uciekających przed wojną przekroczyło granicę naszego kraju, szukając schronienia również w Poznaniu. Na terenie naszego miasta udostępniono uchodźcom różnego rodzaju budynki, które mogłyby stać się dla nich tymczasowym domem. Jednym z takich miejsc zakwaterowania stał się Akademik Warszawska przy ulicy Warszawskiej w Poznaniu.

Jak już informowaliśmy, nie będą tam mogli dłużej zostać. "W wyniku inspekcji służb wykazano szereg nieprawidłowości związanych z bieżącym stanem technicznym jak i sanitarno-higienicznym pomieszczeń zbiorowego zakwaterowania oraz wyżywienia. Ponadto ustalono, że właściciel obiektu opieszale dokonuje niezbędnych prac naprawczych i nie stosuje się do zaleceń pokontrolnych. Wiele zaniedbań tłumaczy natomiast brakiem możliwości przeprowadzenia remontów ze względu na fakt, że budynek zamieszkuje duża ilość osób" - informował pod koniec maja Jarosław Władczyk, rzecznik wojewody.

W związku z tym wojewoda wielkopolski podjął decyzję o nieprzedłużaniu umowy w zakresie refinansowania pobytu obywateli Ukrainy w obiekcie o nazwie Akademik Warszawska, która wygaśnie 31 lipca br. Uchodźcy nie ukrywają, że nie chcą wyprowadzki, czego przykładem była pikieta zorganizowana w ubiegłym tygodniu. Wiadomo, że w tej kwestii niewiele się zmieni. Uchodźcy, którzy zdecydują się zostać, będą musieli w całości opłacać swój pobyt w tym miejscu.

Tymczasem, jak informuje RMF24.pl, pojawiły się propozycje dwóch lokalizacji w Poznaniu. "Przygotowaliśmy dwa obiekty. Pierwszy z nich znajduje się przy ul. Zaniemyskiej w Poznaniu. To jest obiekt, który znajduje się bardzo blisko obecnego hostelu przy Warszawskiej. Nie powinno być zatem problemów z przeprowadzką, a ponadto osoby te nadal będą mogły pracować tam, gdzie pracowały, a dzieci uczęszczać do szkół" - wyjaśnia w rozmowie z radiem Jarosław Władczyk. Jako drugą lokalizację wymienia Hotel Dorian w Poznaniu.

Wśród lokalizacji poza Poznaniem wymienia się: Skorzęcin, Rogoźno, Żerków oraz Sokolniki Wielkie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro