Reklama

Ogródki działkowe mają zniknąć z Ostrowa Tumskiego. Miasto widzi tu osiedle

fot. Google Earth
fot. Google Earth

Ze sprzedaży terenu, na którym znajduje się ROD Energetyk I Poznań chciałby uzyskać około 220 mln złotych.

Na terenie ROD na Ostrowie Tumskim znajduje się ponad 100 działek. Mieszkańcy korzystają z nich od ponad 90 lat i wielu działkowców nie potrafi sobie wyobrazić, by ogródki działkowe w tej lokalizacji nie przetrwały. A miasto ma wobec tego terenu inne plany. I to nie od dziś. Od lat wiadomo, że ROD Energetyk I w planach miasta jest przeznaczony do likwidacji w obecnej lokalizacji.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Teraz, przy okazji powstawania nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania, temat stał się bardzo aktualny. Jasne jest, że uchwalenie studium, w którym nie ma miejsca na ogródki działkowe na Ostrowie Tumskim nie oznacza, że działki natychmiast zostaną zlikwidowane. Ale już w najbliższych latach sytuacja może się zmienić.

Jak podaje Radio Poznań, w poniedziałek działkowcy walczący o pozostawienie ROD w obecnej lokalizacji pojawili się w Urzędzie Miasta, gdzie jedna z komisji zajmowała się tematem studium. Miejscy urzędnicy przyznali, że za grunt o powierzchni 7,5 hektara, na którym znajdują się ogródki działkowe, udałoby się uzyskać około 220 milionów złotych. Z tego 20 milionów miałoby pójść na budowę nowych ogródków działkowych, w innej lokalizacji.

Miasto widziałoby w miejscu ROD Energetyk I na przykład osiedle z punktami handlowymi i usługowymi, powstać tam mogłaby też nowa szkoła. Choć plany są ambitne, ich realizacja wiązałaby się z ogromnymi nakładami finansowymi. Ostrów Tumski jest odcięty od reszty miasta. Wybudowanie tam nowego osiedla wiązałoby się więc z koniecznością budowania nie tylko budynków, ale też całej infrastruktury, chociażby dróg. Nawet jeśli w studium pojawi się zapis o innym przeznaczeniu tego terenu niż ogródki działkowe, z całą pewnością do przekształcenia nie dojdzie szybko.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
4.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro