Reklama
Reklama

Ptaki utknęły w okapie kuchennym. To gatunek pod ścisłą ochroną!

fot. Kadr filmu Ekopatrolu w Poznaniu
fot. Kadr filmu Ekopatrolu w Poznaniu

W jednym z poznańskich mieszkań w okapie utknęły dwa ptaki.

Chodzi o jerzyki, które dostały się do wentylacji kuchennej i utknęły w okapie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Interwencję ratunkową podjął Ekopatrol - Kolejna akcja ratunkowa zakończona sukcesem, dwa jerzyki utknęły w okapie kuchennym. Obydwa odleciały do swojego stada - zrelacjonowała Straż Miejska Miasta Poznania i nadmieniła, że właściciele obiecali zadbać o zabezpieczenie wentylacji, żeby taka sytuacja w przyszłości nie powtórzyła się.

Warto podkreślić, że jerzyki są ptakami objętymi ścisłą ochroną gatunkową. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że jerzyki bardzo często zasiedlają budynki w mieście. Budując gniazda we wgłębieniach murów, szczelinach, otworach, stropodachach i pod dachówkami. Jendak liczba miejsc gniazdowych jerzyków corocznie maleje. Główną przyczyną tego są remonty elewacji i prace termomodernizacyjne budynków. W trakcie tych prac zatykane są wszelkie szczeliny w ścianach, a otwory prowadzące do stropodachów są zamykane kratkami. W konsekwencji jerzykowi zaczyna brakować miejsc do gniazdowania. W takich sytuacjach, jedyną rekompensatą strat siedliskowych jest montaż skrzynek lęgowych. Taka skrzynka służy jednej parze ptaków przez wiele lat - informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpiecznie na drogach! IMGW dla części regionu wydłuża ważność obowiązującego ostrzeżenia!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
31.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro