Reklama

Archeologowie pracują na placu budowy mostów Berdychowskich. Spodziewają się znaleźć elementy pochodzące ze średniowiecza

fot. PIM
fot. PIM

Na Zagórzu, czyli południowej części Ostrowa Tumskiego, rozpoczynają się badania archeologiczne.

Teren inwestycji ma być stopniowo przygotowywany do prac budowlanych, dzięki którym dwa mosty połączą Berdychowo, Ostrów Tumski i Chwaliszewo.

Zbliżamy się do budowy przeprawy, która będzie kluczowym uzupełnieniem infrastruktury pieszo-rowerowej po obu stronach Warty. Mosty Berdychowskie usprawnią codzienne podróże poznaniaków, a dla turystów będą także dodatkową atrakcją jako punkt widokowy - powiedział Jacek Jaśkowiak.

Już w czerwcu Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą prac, który przystąpił do przygotowania pełnej dokumentacji projektowej.

Rozpoczynające się badania archeologiczne są stałą procedurą w tak historycznych miejscach jak Ostrów Tumski. Przeprowadzane są badania georadarowe, których celem jest identyfikacja podziemnych śladów dawnych konstrukcji kamiennych lub ceglanych. Archeolodzy przystępują też do pierwszych prac wykopaliskowych - powiedział Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Badania prowadzą archeolodzy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Przez budowę i rozbiórkę XIX-wiecznych fortyfikacji pruskich teren ten podlegał licznym przekształceniom, dlatego badacze spodziewają się, że zniszczono wtedy ślady starszego osadnictwa. Wobec przekształceń terenu wywołanych pracami XIX-wiecznych budowniczych fortu, istnieje więc niewielkie prawdopodobieństwo odkrycia starszych nawarstwień, związanych z ludźmi zamieszkującymi to miejsce w pradziejach i średniowieczu - informuje Miasto Poznań.
Budowa mostów pieszo-rowerowych nad Wartą i Cybiną ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Zakładany czas trwania prac to około dwa lata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro