Reklama
Reklama

Tajemnicza choroba zabija koty w całej Polsce. Są pierwsze wyniki badań

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Yerlin Matu / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Yerlin Matu / unsplash.com

W kraju odnotowywanych jest coraz więcej przypadków tajemniczej choroby kotów.

Tydzień temu pisaliśmy o pierwszych przypadkach odnotowanych w Poznaniu. Fundacja Animalia podała wówczas, że dostała informacje od współpracujących z nią weterynarzy i wynika z nich, że w Poznaniu na tę chorobę zapadły co najmniej 4 koty leczone w 3 gabinetach. - Czekamy na oficjalne komunikaty ze strony organów do tego powołanych. Podobne ostrzeżenia pojawiają się w innych miastach. Bardzo prosimy o zachowanie niezwykłej ostrożności - apelowała fundacja do mieszkańców.

Sprawa jest poważna, a głos zabrał Główny Lekarz Weterynarii, który zapewnia, że bacznie śledzi rozwój sytuacji. - Utrzymywany jest stały kontakt z Wojewódzkimi Lekarzami Weterynarii w celu monitorowania oraz analizowania sytuacji. Obecnie Inspekcja Weterynaryjna jest na etapie zbierania jak największej ilości informacji, które dadzą się potwierdzić metodami naukowymi. Prowadzone są wnikliwe badania nad próbkami pobranymi od zwierząt, które zachorowały na nieznanej etiologii chorobę. Na podstawie wstępnych uzyskanych wyników badań laboratoryjnych (próbek pochodzących z terenu Trójmiasta), przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, przyczyną zachorowań jest wirus grypy. Aktualnie czekamy na wyniki nowych badań, które są nieustannie prowadzone. Dopiero po ich wykonaniu będziemy mogli wyciągnąć dalsze wnioski - zaznacza GLW.

Zapewniono, że gdy pojawią się nowe informacje w tej sprawie, zostaną opublikowane na stronie internetowej GLW. - Praktykujący lekarze weterynarii prowadzący zakłady lecznicze dla małych zwierząt posiadają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób. W przypadku pojawienia się jakiekolwiek niepokojących sytuacji dotyczących zdrowia Państwa zwierząt, Inspekcja Weterynaryjna zaleca kontakt z lekarzem weterynarii - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.48 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro