Reklama
Reklama

Stowarzyszenie Justyny Sochy żąda zniesienia przymusu szczepień. Domaga się od wojewody miliona złotych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Maciej Kopiński
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Maciej Kopiński

O 14.00 przed Urzędem Wojewódzkim rozpocznie się pikieta.

- 26 czerwca pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu od godz. 14:00 odbędzie się pikieta związana z nakładaniem grzywien przymuszających do szczepień dzieci na polskie rodziny. Zostanie złożona petycja o zwrot nielegalnie nałożonych grzywien m.in. w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 9 maja 2023 roku - informuje Justyna Socha, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

Jak informuje stowarzyszenie, wojewoda Michał Zieliński i jego poprzednicy od 2015 roku nałożyli około 1600 grzywien na rodziców uchylających się od szczepień obowiązkowych ich dzieci w wysokości około miliona złotych. Co ciekawe, Socha wspomina o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Tyle tylko, że TK uznał obowiązkowe szczepienia ochronne za zgodne z Konstytucją. Niezgodne z Konstytucją jest natomiast ogłaszanie Programu Szczepień Ochronnych w formie komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego. Dla zwykłego śmiertelnika nie zmienia się więc nic - szczepienia są wciąż obowiązkowe, ale zmienić się musi forma informowania o nich. Prawdopodobnie będzie to rozporządzenie ministerstwa.

W trakcie poniedziałkowej pikiety w urzędzie złożona zostanie petycja, która ma też trafić do premiera, ministra zdrowia, szefa GIS, a także do Sejmu i Senatu. Oto jej treść:

Żądamy zniesienia przymusu szczepień!

W nawiązaniu do planów Ministra Zdrowia wprowadzenia obowiązkowych elektronicznych kart szczepień i zaostrzenia karania rodziców mandatami żądamy:

- wycofania się ze wszelkich form przymusu szczepień

- uznania przepisów nakładających obowiązek szczepień wymienionych w skardze nr 81/19 oraz kolejnych przyjętych przez Trybunał Konstytucyjny ponad 50 skargach rodziców z ponad 1200 zaskarżonych grzywien przymuszających do szczepień - za niezgodne z prawem naturalnym, Konstytucją RP, prawem polskim i międzynarodowym.

- umorzenie i zwrot wszystkich grzywien nałożonych na rodziców w ciągu ostatnich 10 lat

Swój sprzeciw wyraziliśmy biorąc udział w Marszu Wolności i Zdrowia - VII Proteście Przeciw Przymusowi Szczepień 17.06.2023 od godz. 12:00 spotykając się pod Trybunałem Konstytucyjnym przy al. Szucha 12A w Warszawie oraz w pikietach pod urzędami wojewódzkimi w całej Polsce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.63 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro