Reklama

Susza: wyschło wielkopolskie jezioro, Warta w Poznaniu ma zaledwie 129 cm głębokości

fot. asta24.pl
fot. asta24.pl

Wody w naszym regionie jest coraz mniej.

Skrzatusz to niewielka miejscowość w powiecie pilskim, w pobliżu granicy Wielkopolski województwa zachodniopomorskiego. Jeszcze kilka lat temu leżało nad Jeziorem Skrzatusz. W zeszłym roku jezioro zamieniło się w kałużę, a w tym roku nawet po kałuży nie ma już śladu.

Ale Jezioro Skrzatusz nie jest jedynym zbiornikiem wodnym zmagającym się z brakiem wody. Jak podaje asta24.pl, rzeki Piława i Dobrzyca nie nadają się obecnie do spływów kajakowych, bo kajakarze szorowaliby kajakami po dnie.

Nie trzeba szukać daleko. Wodowskaz na moście św. Rocha w Poznaniu pokazuje, że Warta w tym miejscu ma zaledwie 129 centymetrów głębokości. Z tego powodu tramwaj wodny musiał ograniczyć swoje kursy. Większość rzek w regionie znajduje się w strefie stanów niskich, a to oznacza, że jest w nich bardzo mało wody.

Według ekspertów, z którymi rozmawiał portal asta24.pl, wszystko przez zmiany klimatu. Od kilku lat notujemy coraz więcej dni z wysoką lub bardzo wysoką temperaturą, a do tego regularnie występuje susza.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
34.87 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro